Szukaj

Usiądź prosto, to może zwiększyć twoją pewność siebie!

Załóż czystą bieliznę, umyj zęby, powiedz „proszę”, „dziękuję” i siedź prosto. Po raz kolejny okazuje się, że mama ma naukę po swojej stronie, kiedy chodzi o udzielanie porad.

Usiądź prosto, to może zwiększyć twoją pewność siebie!

Zdaniem psychologów z Uniwersytetu Stanowego w Ohio i Autonomicznego Uniwersytetu w Madrycie siedzenie prosto ma więcej korzyści niż tylko te dla mięśni i kręgosłupa. - Większość z nas uczono, że siedzenie prosto wywiera dobre wrażenie na innych ludziach. – powiedział Richard Petty, współautor badania i profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. - Okazuje się jednak, że nasza postawa może również wpłynąć na to, jak myślimy o sobie. Jeśli siedzi się prosto, można nabrać takie przekonanie o sobie, jakie wyraża nasza postawa.

„Proszę się zgarbić”

W badaniu wzięło udział 71 studentów z Ohio, których poproszono, aby napisali swoje kwalifikacje do ewentualnej możliwości podjęcia pracy. Studentom kazano siedzieć prosto lub być pochylonym, naukowcy nie używali słów "pewny" lub "wątpliwości" w instrukcji, nie udzielali też żadnych informacji o tym, jakie samopoczucie ma wywrzeć na nich postawa. Ci, których poproszono, aby siedzieli prosto, byli bardziej skłonni uwierzyć w swoje mocne strony. Ci, którzy garbili się przy biurku, byli mniej skłonni zaakceptować zapisane odczucia na temat swoich kwalifikacji.

Wady i zalety


Studenci rekrutowani do badania zostali poinformowani, że biorą udział w dwóch badaniach jednocześnie, z których jedno miało określić jak dobrze ludzie mogą utrzymać dobrą postawę w czasie wykonywania innych zadań, a drugie miało być analizą jak pewne cechy wpływają na kwalifikacje do sukcesu w biznesie. Po wejściu do pokoju usiedli do komputerów, gdzie powiedziano im, żeby siedzieli prosto i wypięli klatki piersiowe, albo żeby się garbili i kierowali swoje spojrzenie w stronę kolan. W tych pozycjach mieli zrobić listę kilku swoich wad i zalet, które mogą wpływać na ich przyszły sukces w biznesie.


Zróżnicowane wrażenia

Po zakończeniu ćwiczenia przeprowadzono ankietę na temat jak studenci myślą, jak im się powiedzie w świecie biznesu i jak dokładne były ich opisy własnych zasług i błędów. Wyniki znacząco się od siebie różniły: studenci, którzy byli zgarbieni podczas pisania, byli niemal całkowicie mniej pewni swoich wcześniejszych odpowiedzi w porównaniu z grupą, która siedziała prosto.

Nieświadome oddziaływanie

To wykazuje, że myśli ludzi są zależne od ich postawy, nawet jeśli nie zdają sobie sprawy, z tego, co się dzieje. - Ludzie zakładają, że ich pewność siebie pochodzi z ich myśli. Nie zdają sobie sprawy, że ich postawa ma wpływ na to, jak bardzo wierzą w to, co myślą. – powiedział Petty - Jeśli zdawaliby sobie sprawę, to postawa nie miałaby takiego skutku.

Dzięki wyprostowanej postawie ciała uczestnicy zdawali się polegać na swoich myślach w kształtowaniu swojej postawy, ale ci o skulonej postawie nie używali swoich myśli do oceny swoich obietnic jako kandydatów do pracy - podsumowali badacze. Innymi słowy, siedzenie prosto dało studentom więcej pewności siebie.

Trening czyni mistrza

- Siedzenie prosto jest czymś, czego można się nauczyć i będzie to mieć psychologiczne korzyści tak długo, jak zwykle mają pozytywne myśli. - powiedział Richard Petty - Na przykład studentom często się mówi podczas robienia testu wielokrotnego wyboru, że jeśli nie są absolutnie pewni odpowiedzi, ich pierwsze najlepsze przypuszczenie najczęściej jest prawidłowe. - Jeśli student siedzi prosto, może on być bardziej skłonny wierzyć w swoją pierwszą odpowiedź. Ale jeśli osuwa się z ławki, może nie osiągnąć tak dobrego wyniku.

Komentarze do: Usiądź prosto, to może zwiększyć twoją pewność siebie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz