Szukaj

Upalnie? Dlaczego stajemy się nieznośni, gdy na zewnątrz gorąco?

Gorące dni na pewno są męczące dla naszego ciała, ale mogą one również wystawiać na próbę nasze samopoczucie – mówi ekspert Rachael Rettner. Wielu ludzi staje się lekko zapalczywymi, gdy temperatura rośnie - mówi Nancy Molitor, asystentka profesora psychiatrii klinicznej i behawioralnej z Northwestern University Feinberg School of Medicine.Faktycznie, gorąco, a zwłaszcza wilgotny wiatr, są powiązane z rosnącą agresją i przemocą, a ponadto obniżają ogólne samopoczucie. To dlatego wystepują problemy ze spaniem, odwodnieniem i ograniczeniem naszych codziennych czynności – tj. siedzenie cały dzień w domu, by zapobiec piekielnemu gorącu – wszystko to może przyczynić się do pogorszenia nastroju.

Brak kontroli nad sytuacją może dodatkowo niektórych irytować. Jeśli letnie upały sprawiają, że czujesz się zgryźliwy, Molitor doradza, by unikać podejmowania ważnych decyzji życiowych, ponieważ w przyszłości można ich żałować.

Czy jesteś w biurze, czy na drodze, miej świadomość, że ludzie, z którymi masz do czynienia, też mogą być trochę drażliwi.


,,W taką pogodę ludzie potrzebują niewiele czasu, aby wybuchnąć” – mówi Molitor.

Letnie SAD

Normalne jest to, że zrzędzimy na skwar albo czujemy się przygnębieni, ale trwa to względnie krótko. Jednak 1-2% ludzi doświadcza letniej wersji sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD).

Poczucie niewygody i przygnebienia u ludzi z takim stanem powoduje, że czują oni ogromną niepewność w czasie letnim i mogą nawet popełnić samobójstwo. Upał i słońce są dla nich prawie niemożliwe do zniesienia.

Molitor spodziewa się, że przedłużony okres gorąca i wilgotności, jaki przewiduje się dla wielu regionów, może doprowadzić do rosnących przypadków SAD.

Jak radzić sobie z upałami?

Molitor przekonuje, żeby ludzie zachowywali zdrowy rozsądek: pić wodę i słuchają swojego ciała. Jeśli jesteśmy zdrowi i chcemy poćwiczyć, starajmy się robić to rano lub wieczorem, a nie w środku dnia.

Jeśli bierzemy środki moczopędne, tj. leki na ciśnienie krwi, musimy pić więcej niż zazwyczaj. W dodatku, skupiajmy się na aspektach życia, które możemy kontrolować, a w końcu uświadomimy sobie, że już niedługo się ochłodzi.

Jak mówi Nancy Molitor: ,, Każda przeciętna osoba może wytrzymać upały, jeżeli będzie słuchać swojego ciała.”Komentarze do: Upalnie? Dlaczego stajemy się nieznośni, gdy na zewnątrz gorąco?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz