Szukaj

U makaków, przyjaciele liczą się co najmniej tak samo co rodzina

Podziel się
Komentarze0

Badacze brytyjscy ostatnio opublikowali swoje badania w Animal Behaviour, w których pokazują, w jaki sposób makaki podążają za spojrzeniem zajętego obserwacją czegoś współbratymca. Jak dodają naukowcy brytyjscy, zachowanie takie było bardziej powszechne między „przyjaciółmi” niż między „krewnymi”.Zespół badaczy z brytyjskiego uniwersytetu w Portsmouth, którym kierował Jerome Micheletta, przestudiował zachowania czarnych makaków czubatych (łac. Macaca nigra syn. Cynopithecus niger), z parku zoologicznego Marwell Wildlife, w Hampshire.

Zespół ten zainteresował się w szczególności pewnym zwyczajem, który miały te niezwykle socjalne naczelne: podążanie spojrzeniem za spojrzeniem współbratymca, czyli tak, jak to robią ludzie.

Badacze powtórzyli wielokrotnie pewne doświadczenie: oczekując, aż dwie małpy siądą twarzą w twarz (tak jak mają to zresztą w zwyczaju), a następnie ustawili się twarzą do jednego z dwóch zwierząt, do drugiego natomiast obracając się plecami.


Następnie pokazywali makakowi, do którego byli obróceni twarzą, owoc, poruszając nim, aby przyciągnąć jego uwagę. Dodatkowo, badacze posłużyli się chronometrem, aby zmierzyć czas, w czasie którego drugie zwierzę, to za plecami, podążało za wzrokiem swojego kolegi, obserwując również owoc.

Rezultat? Czas reakcji okazywał się podobny w przypadkach, kiedy obydwie małpy był spokrewnione, albo też związane poprzez podporządkowanie hierarchiczne. Natomiast, reakcja była o wiele szybsza, kiedy małpy były po prostu „przyjaciółmi” – związek ten został oszacowany poprzez pomiar czasu, który dwa osobniki spędzały razem, przede wszystkim na wzajemnym iskaniu.

Przyjaźń ważniejsza niż rodzina

Badamy je, aby spróbować wyjaśnić, w jaki sposób nasz własny system społeczny ewoluował. Istnieje niewiele wskazówek na temat tego, w jaki sposób  relacje społeczne i przyjacielskie wpływają na zachowanie. Przyjaźń jest ważna, aby stawiać czoła życiu codziennemu, i aby przeżyć. U niektórych gatunków przyjaciele są prawdopodobnie równie ważni co rodzina i statut dominacji. W niektórych kontekstach – jak podążanie za spojrzeniem przyjaciela – przyjaźń może być nawet ważniejsza niż związki rodzinne, wyjaśnia Jerome Micheletta, cytowany przez BBC.

Komentarze do: U makaków, przyjaciele liczą się co najmniej tak samo co rodzina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz