Szukaj

Twoje fizyczne środowisko wpływa na twoje nieuczciwe zachowania

Podziel się
Komentarze0

Badanie naukowców z Columbia Business School pokazuje, że ekspansywne fizyczne warunki w naszym otoczeniu, na przykład posiadanie wielkiego biurka w pracy albo wielkiego siedzenia w samochodzie, mogą sprawić, że dana osoba poczuje się potężniejsza i bardziej wszechmocna.Takie poczucie władzy z kolei może przyczynić się do pojawienia się nieuczciwych zachowań (na przykład kradzież, oszukiwanie, jazda niezgodna z przepisami).

Andy Yap, główny autor badania, mówi: - Nasze środowisko, z którym mamy codzienny kontakt, zarówno w pracy, jak i w domu, wpływa bezpośrednio na naszą skłonność do nieuczciwych zachowań w życiu codziennym.

Naukowcy oceniają, że nawet jeśli każdy z nas niewiele uwagi poświęca tym nieświadomym i pozornie nieszkodliwym zmianom w posturze ciała, jakie są wymuszane na nas na przykład przez siedzenia w samochodzie, to te subtelne zmiany mają ogromny wpływ na nasze myśli, uczucia i zachowania.


Wcześniejsze badania także wykazały, że ekspansywna postawa ciała może prowadzić do większego poczucia władzy, a poczucie władzy do nieuczciwych zachowań.

Nowe badanie odkrywa, że niewerbalne ekspansywne postawy, wymuszane na nas przez nasze środowisko, mogą wpływać na nasze decyzje i zachowania, sprawiając, że jesteśmy mniej uczciwi.

Yap mówi: - Kierownicy biur i pracodawcy powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Prace te polegały na czterech różnych eksperymentach, przeprowadzonych w terenie i w laboratorium.

W jednym z nich na przykład sprawdzono - w grze wideo, na szczęście - czy większe siedzenie kierowcy sprawi, że kierujący, zachęcony do szybkiej jazdy, będzie bardziej skłonny do ucieczki po zderzeniu.

Doświadczenie przeprowadzone w terenie – na ulicach Nowego Jorku - wykazało z kolei, że większe siedzenie w samochodzie sprawia, że uczestnicy są bardziej skłonni do nielegalnego parkowania.

Komentarze do: Twoje fizyczne środowisko wpływa na twoje nieuczciwe zachowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz