Szukaj

Tereny zielone zwiększają dobre samopoczucie u mieszkańców miast

Podziel się
Komentarze0

Ludzie mieszkający na terenach miejskich z większą ilością zieleni, zazwyczaj są bardziej zadowoleni oraz lepiej się czują, niż mieszkańcy miast, którzy nie mają w swojej okolicy parków, ogrodów lub innych naturalnych zielonych miejsc, jak podaje nowe badanie opublikowane w Psychological Science, magazynie Association for Psychological Science.Analiza informacji zebranych w narodowej ankiecie w Wielkiej Brytanii, dokonana przez Mathew White'a oraz jego współpracowników z European Centre of Enviroment & Human Health na University of Exeter Medical School, ukazała, że ludzie mieszkający na terenach z większą ilością zielonych obszarów wykazywali większe zadowolenie i satysfakcję z życia oraz odczuwali mniejszy stres.

Różnica ta istniała również, kiedy naukowcy wzięli pod uwagę przychód finansowy poszczególnych osób, zatrudnienie, status związku, zdrowie fizyczne oraz typ zamieszkania.

White ze współpracownikami byli zaskoczeni skalą efektów, jakie spowodowane są mieszkaniem w pobliżu terenów zielonych, w porównaniu do poważnych życiowych wydarzeń, takich jak małżeństwo lub zatrudnienie.

- Mieszkanie w terenie miejskim ze stosunkowo wysokim poziomem terenów zielonych, w porównaniu do terenu z niskim poziomem zieleni, było powiązane z pozytywnym wpływem na samopoczucie równoważnym mniej więcej z jedną trzecią wpływu, jaki ma związek małżeński na samopoczucie w porównaniu do bycia samotnym. Co więcej, wpływ ten jest też porównywalny do jednej dziesiątej wpływu bycia zatrudnionym w przeciwieństwie do bycia bezrobotnym. Rezultat ukazuje, że nawet w porównaniu do innych znaczących czynników wpływających na poczucie satysfakcji i zadowolenia z życia, mieszkanie w okolicy terenów zielonych nie jest bez znaczenia - mówi dr White.


- Tego rodzaju porównania są istotne dla pracodawców w momencie decydowania jak zainwestować w zarządzanie zasobami ludzkimi, np. w rozbudowę parków lub ich utrzymanie i pielęgnację, oraz przemyślenie, jaki będzie z tego pożytek - stwierdza dr White.

Odkrycia z poprzednich badań sugerują istnienie powiązania między zielonymi terenami a dobrym samopoczuciem, jednak badania te nie były w stanie wykluczyć tego, że ludzie z lepszym samopoczuciem po prostu przenieśli się do terenów zielonych.

White i jego współpracownicy byli w stanie rozwiązać ten problem, używając informacji z narodowej ankiety; informacje te były zbierane corocznie wśród ponad 10 000 osób między 1991 a 2008 rokiem.

Nowe badanie nie udowadnia, że przeniesienie się w pobliże terenów zielonych nagle podwyższy poziom zadowolenia z życia i szczęścia, jednak pasuje ono do odkryć z badań eksperymentalnych ukazujących, że krótkie chwile spędzone w terenie zielonym mogą poprawić nastrój oraz funkcjonowanie poznawcze.

Nawet jeśli efekt dla pojedynczego człowieka może być tak naprawdę niewielki, dr White zwraca uwagę, że potencjalne pozytywne efekty zielonych terenów dla społeczeństwa mogą być znaczące.

- To badanie może być istotne dla psychologów, służb zdrowia oraz projektantów miast, którzy zainteresowani są badaniem efektów, jakie urbanizacja i rozplanowanie miasta może mieć na populację, jej zdrowie oraz samopoczucie - podsumowuje dr White.

Komentarze do: Tereny zielone zwiększają dobre samopoczucie u mieszkańców miast

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz