Szukaj

Terapia dla par

To bardzo ważne aby szukać pomocy w terapii dla par, gdy jest jeszcze między partnerami dużo dobrej woli i chęci do walki o swój związek. Podobnie jak w wypadku każdej rany im później zaczniemy leczenie tym dłuższy będzie proces gojenia. Niestety w wypadku takiej sytuacji bardzo często zdarza się, że małżeństwa decydują się na terapie w momencie gdy jedno z partnerów jest już emocjonalnie „wyłączone”.  
W relacji z drugą osobą najczęściej dochodzi do przemocy na poziomie psychologicznym, gdy jeden z partnerów nie jest do końca świadom wyrządzanej krzywdy. Często osoba krytykowana, wyśmiewana stara się wyprzeć bolesne doświadczenia. Nie umie wyznaczyć odpowiednich granic i jasno mówić o swoich odczuciach, pragnieniach. Terapia dla par ułatwia ustalić właściwe granice i wpoić poczucie własnej wartości.

Jeżeli w związku dochodzi do fizycznej lub emocjonalnej przemocy, terapeuta na pewno większość swojej uwagi przeznaczy na ten pierwszy poważny problem. Powinien on stworzyć jak najbardziej komfortową sytuacje dla osoby poszkodowanej. Czasami zdarza się, iż terapeuta zaangażuje się dużo bardziej emocjonalnie w terapie ale wynika to z faktu, iż będzie chciał przekonać do współpracy małżonka który z niechęcia poddaje się terapii dla par. Bycie bardziej otwartym pomoże otwarcie wypowiadać swoje emocje, a także kontrolować złość.


Wiele osób udających się na spotkanie z  psychoterapeutą oczekuje, że od tego momentu unikną konfliktów. Jest to nierealne, gdyż w związku zawsze rodzą się pewne sprzeczności i niedomówienia. Rzecz polega na tym, że terapeuta pomoże posiąść umiejętność dobrego komunikowania się, asertywności, umiejętności słuchania czy też rozpoznawania potrzeb i uczuć.

Często zdarza się, że objawy nie są problemem. I należy sięgnąć głębiej aby zobaczyć co tak naprawdę sprawia, że nie potrafimy się porozumieć. W każdym intymnym związku, zawsze jest co najmniej sześć osób biorących w nim udział: para i dwa zestawy rodziców. Zdarza się także, iż dziadkowie oraz rodzeństwo odgrywają istotną rolę w budowaniu więzi emocjonalnej i oni także mogą wpływać na decyzje które podejmujemy, a które mają wpływ na ukochaną osobę.

Innym negatywnym bodźcem oddziałowującym na związek  jest przeszłość. Jeden z partnerów może być uwikłany emocjonalnie w jakąś sprawę i wtedy lepiej będzie gdy podda się on sam terapii. W celu oddzielenia myśli i uczuć od siebie i nauczenia się kontrolowania własnych emocji. Kiedy zdasz sobie sprawę, że motywacje jakie kierowały Twoim partnerem nie były celowo wymierzone w Ciebie ale spowodowane jego wewnętrznymi problemami z przeszłości możesz przestać atakować, a zacząć próbować wskrzesić w sobie empatie. Wtedy zobaczysz swojego partnera jako ofiarę, a nie swojego wroga i tym samym zapoczątkujesz w waszym związku zmiany na lepsze.

Komentarze do: Terapia dla par

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz