Szukaj

Taniec pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne młodych dziewczyn

Podziel się
Komentarze0

Regularne tańczenie podnosi poczucie władnej wartości i zwiększa zdolność do radzenia sobie z codziennymi problemami. Taniec pomaga zwalczyć takie objawy jak: depresja, stres, znużenie i bóle głowy. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Annę Duberg, doktorantkę Uniwersytetu w Örebro i fizjoterapeutkę pracującą w szpitalu Uniwersytetu w Örebro w Szwecji.Anna Duberg swoje badania przeprowadziła na grupie 112 dziewczyn w wieku od 13 do 19 lat. Wielokrotnie zgłaszały się do pielęgniarki szkolnej z takimi objawami jak: niepokój i depresja, znużenie, bóle głowy, ból pleców, karku i ramion.

59 losowo wybranych dziewczyn zostało połączonych w grupę, która regularnie, dwa razy w tygodniu tańczyła. Pozostałe 53 dziewczyny utworzyły grupę kontrolną i nie zmieniały swoich przyzwyczajeń.


Wyniki badań wykazały, że dziewczyny, które regularnie tańczyły, zwiększyły swoje poczucie własnej wartości w porównaniu z tymi z grupy kontrolnej. Pozytywny efekt utrzymywał się przez kolejnych cztery i osiem miesięcy po zakończeniu treningu.

91 procent z nich oceniło udział w badaniach jako pozytywne doświadczenie. W szerszej perspektywie może to skutkować tym, iż będą prowadziły zdrowszy tryb życia.

Wyniki badań zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine”.

Są także dostępne w Internecie pod adresem http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1390784.

Komentarze do: Taniec pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne młodych dziewczyn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz