Szukaj

Taniec brzucha pozytywnie wpływa na postrzeganie swojego ciała

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że kobiety tańczące taniec brzucha częściej mają pozytywny obraz własnego ciała, rzadziej są niezadowolone ze swojego wyglądu i mniej przejmują się opiniami innych ludzi o swoim ciele.

Taniec brzucha jest uważany za jedną z najstarszych form tańca. Jego charakterystyczną cechą są rytmiczne ruchy brzucha oraz bioder. Kojarzony jest najczęściej z kulturą Bliskiego Wschodu, choć w rzeczywistości nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi. Postrzegany jest często jako bardzo seksowna forma tańca, jednak wykonujące go kobiety tańczą nie dlatego, że czują się dzięki temu bardziej sexy, lecz dlatego, że sprawia im to przyjemność i są zainteresowane tą formą tańca.

Autorzy dotychczasowych badań twierdzili, że w porównaniu z tancerzami tańców egzotycznych, to osoby tańczące taniec współczesny lub street dance miały bardziej pozytywny stosunek do własnego ciała. Zaznaczali jednak także, że bardzo niewiele jest badań analizujących wpływ tańca brzucha na samopoczucie wykonujących go kobiet i ich postrzeganie własnego ciała.

Z tego powodu Australijska badaczka Marika Tiggemann i jej zespół podjęli się dokładniejszego zbadania tego zagadnienia. Przebadali 112 tancerek tańca brzucha oraz 101 kobiet, które nigdy się nim nie zajmowały. Uczestniczki musiały wypełnić kwestionariusz, w którym odpowiadały na pytania o to, jaki mają stosunek do własnego ciała, co według nich inni myślą o ich ciele i o zainteresowanie mężczyzn nimi.

Przy ostatnim pytaniu okazało się, że kobiety tańczące taniec brzucha wcale nie przyciągają uwagi mężczyzn częściej niż nietańczące osoby. Badacze twierdzą, że świadczy to o tym, że kobiety tańczą taniec brzucha nie dlatego, że dzięki temu czują się bardziej atrakcyjne, czy chcą być bardziej atrakcyjne dla innych. Uważają raczej, że kobiety wybierają taniec brzucha, bo sprawia im on przyjemność i uważają za interesującą taką właśnie formę ruchu.

Tiggemann twierdzi, że taniec brzucha ma taki wpływ na kobiety, dlatego, że tancerki nie skupiają się na tym, jak wyglądają, ale na tym co są w stanie zrobić ze swoim ciałem. To zaś daje im wyjątkową możliwość odkrywania i wyrażania swojej zmysłowości i seksualności.

Magdalena Pospieszałowska

Komentarze do: Taniec brzucha pozytywnie wpływa na postrzeganie swojego ciała

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz