Szukaj

Szczęśliwi nowożeńcy szybciej tyją?

Podziel się
Komentarze0

Istnieje pogląd, że szczęśliwe związki mają jedynie pozytywne konsekwencje, a jednak badania sygnalizują pewien problem. Zakochani młodzi ludzie po uzyskaniu "stabilizacji uczuciowej" są mniej zmotywowani, aby dbać o swoją sylwetkę. Przeciętne młode małżeństwo, które jest zadowolone ze swojego związku, w pierwszych latach pożycia może nie dbać o swoją kondycję, a zatem narażać się na zwiększenie masy ciała oraz na wiele innych problemów związanych z nadwagą.Jest to odkrycie - smutne - psycholog i profesor na Southern Methodist University w Dallas, wynikające z badań nad satysfakcją małżeńską i... tyciem.

- Małżonkowie zadowoleni ze swojego małżeństwa z czasem zwiększali swoją masę, w przeciwieństwie do tych mniej szczęśliwych, którzy nawet stracili na wadze - powiedziała prof. Andrea L. Melzer.

Badacze chcieli potwierdzić tezę, że związki zawsze prowadzą do czegoś dobrego. Zamiast tego dowiedli, że małżonkowie, którzy są zadowoleni z małżeństwa, są mniej zmotywowani, aby przyciągnąć alternatywnego partnera.

Badanie opiera się na danych pochodzących od 169 nowożeńców, których stan zadowolenia i waga były śledzone w ciągu czterech lat.


Badania psychologiczne wykazały, że małżeństwo jest związane ze zwiększeniem masy ciała, a rozwód jest związany z utratą wagi.

- Ale rola małżeńskiej satysfakcji w tych zmianach w masie ciała jest mniej jasna - powiedziała prof. Meltzer. - Poprzednie badania również wykazały, że stan zadowolenia jest związany z utrzymaniem zdrowia.

Przez cztery lata nowożeńcy zgłaszali dwa razy do roku swój stan zadowolenia i ewentualne kroki w kierunku rozwodu. Podawali także wymiary (wzrost i waga), dzięki którym możliwe było obliczanie BMI.

Wniosek jest jasny: małżonkowie, którzy byli mniej szczęśliwi w małżeństwie, częściej rozważali pozostawienie swojego partnera i generalnie mniej przybierali na wadze.

- Wydaje mi się, że ludzie myślą o swojej wadze bardziej w sensie wyglądu, a nie o jej znaczeniu dla zdrowia - mówi prof. Meltzer. - Młode pary powinny być więc edukowane w tym zakresie.

Wiadomo, że przyrost wagi może być związany z wieloma negatywami dla zdrowia skutkami, np. cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi.

Prof. Meltzer dodaje: - Skupiając się na wadze jako ważnej bardziej dla zdrowia niż dla wyglądu, zadowolone pary mogą uniknąć niezdrowego przyrostu wagi w czasie małżeństwa.

Komentarze do: Szczęśliwi nowożeńcy szybciej tyją?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz