Szukaj

Szczęście: ludzie, którzy potrafią się kontrolować, są szczęśliwsi

Podziel się
Komentarze0

Panowanie nad sobą to jeden z największych atutów człowieka, jak wynika z badania amerykańskich naukowców z University of Chicago. W czasach, kiedy wszystkie podręczniki do psychologii wychwalają umiejętność „odpuszczania sobie” jako przyczynek do bycia szczęśliwszym, zespół naukowy, którym kierował dr Wilhelm Hofmann, poszedł zupełnie w inną stronę.Badacze ci postanowili przebadać inne źródło spełnienia osobistego: kontrola siebie. Czy jest to klucz do dobrego samopoczucia?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, dr Wilhelm Hofmann poprosił 414 dorosłych o wypełnienie kwestionariusza online, którego celem była ocena samokontroli uczestników, jak również ich poczucia samozadowolenia.

Jednocześnie, grupa 205 dorosłych otrzymała smartfony, poprzez które informowała o swoim stanie emocjonalnym w różnych momentach dnia, przez jeden tydzień. Za każdym razem musieli też określić, czy emocje, które odczuwali, były powiązane z zaspokojenia pragnienia czy z zaistnienia samej chęci.


W obydwu doświadczeniach odkryto dwie tendencje: osoby, które wydawały się panować nad sobą najbardziej, czuły się bardziej spełnione w swoim życiu. Na krótszą metę także zaobserwowano podobne wyniki: osoby panujące nad sobą wydawały się bardziej zadowolone.

Samodyscyplina wytwarza więc dobre samopoczucie nie z powodu przeciwności, które narzuca, ale z powodu wysiłków, które musimy podjąć, aby te przeciwności pokonać. Natomiast oparcie się swoim pragnieniom i chętkom daje przyjemność równie natychmiastową co trwałą.


Komentarze do: Szczęście: ludzie, którzy potrafią się kontrolować, są szczęśliwsi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz