Szukaj

Szczery czy "grzeczny"? Instynktownie potrafimy je odróżnić…

Podziel się
Komentarze0

Eksperymentalne badanie, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje, że ludzie są w stanie rozpoznać - a nawet przewidzieć - uśmiech szczery od uśmiechu wymuszonego, grzecznościowego u drugiej osoby. Uśmiech szczery wyzwala na ludzkiej twarzy prawie niedostrzegalny proces mięśniowy w okolicach oczu.Kiedy spotykają się i poznają dwie osoby, wymieniają ten sam typ uśmiechu: grzeczny, a więc wymuszony, albo szczery, a więc spontaniczny.

Wychodząc z tego stwierdzenia, zespół badaczy z Uniwersytetu w Bangor postanowił bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Zaprosili więc do laboratorium grupę ochotników, którym na twarzach przyczepili czujniki elektryczne.

Uczestnicy ci mieli następnie spotkać się z nieznajomymi i wymienić z nimi uśmiechy. Testy ujawniły, że w twarzach uczestników pracowały mięśnie wokół oczu – czyli związane z uśmiechem – kiedy ci spodziewali się szczerego uśmiechu ze strony napotkanej osoby. Mięśnie te nie pracowały, kiedy uczestnicy spodziewali się uśmiechu grzecznościowego.


Poza tym badania pokazały, że ludzie szybciej odpowiadają na szczere uśmiechy niż na uśmiechy grzecznościowe.

Dr Erin Heerey, kierująca tym badaniem, mówi: - Na każdy sygnał społeczny mamy inną odpowiedź. Rezultaty te sugerują, że proces podstawowy, który kieruje naszymi odpowiedziami na „nagrodę”, odgrywa także rolę w zachowaniach społecznych, w czasie rzeczywistym, w trakcie interakcji społecznych. Nie ma dwóch podobnych interakcji, ale ludzie jednak są w stanie łatwo skoordynować swoją mowę i swoje zachowania niewerbalne z mową i z zachowaniami interlokutora.

Komentarze do: Szczery czy "grzeczny"? Instynktownie potrafimy je odróżnić…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz