Szukaj

Szczery czy "grzeczny"? Instynktownie potrafimy je odróżnić…

Podziel się
Komentarze0

Eksperymentalne badanie, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje, że ludzie są w stanie rozpoznać - a nawet przewidzieć - uśmiech szczery od uśmiechu wymuszonego, grzecznościowego u drugiej osoby. Uśmiech szczery wyzwala na ludzkiej twarzy prawie niedostrzegalny proces mięśniowy w okolicach oczu.Kiedy spotykają się i poznają dwie osoby, wymieniają ten sam typ uśmiechu: grzeczny, a więc wymuszony, albo szczery, a więc spontaniczny.

Wychodząc z tego stwierdzenia, zespół badaczy z Uniwersytetu w Bangor postanowił bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Zaprosili więc do laboratorium grupę ochotników, którym na twarzach przyczepili czujniki elektryczne.

Uczestnicy ci mieli następnie spotkać się z nieznajomymi i wymienić z nimi uśmiechy. Testy ujawniły, że w twarzach uczestników pracowały mięśnie wokół oczu – czyli związane z uśmiechem – kiedy ci spodziewali się szczerego uśmiechu ze strony napotkanej osoby. Mięśnie te nie pracowały, kiedy uczestnicy spodziewali się uśmiechu grzecznościowego.

Zobacz również:Poza tym badania pokazały, że ludzie szybciej odpowiadają na szczere uśmiechy niż na uśmiechy grzecznościowe.

Dr Erin Heerey, kierująca tym badaniem, mówi: - Na każdy sygnał społeczny mamy inną odpowiedź. Rezultaty te sugerują, że proces podstawowy, który kieruje naszymi odpowiedziami na „nagrodę”, odgrywa także rolę w zachowaniach społecznych, w czasie rzeczywistym, w trakcie interakcji społecznych. Nie ma dwóch podobnych interakcji, ale ludzie jednak są w stanie łatwo skoordynować swoją mowę i swoje zachowania niewerbalne z mową i z zachowaniami interlokutora.

Komentarze do: Szczery czy "grzeczny"? Instynktownie potrafimy je odróżnić…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz