Szukaj

Superbohater wzorem do naśladowania dla mężczyzn?

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wykazały, że komiksowi superbohaterowie nie ograniczają się wyłącznie do ratowania miast i walki ze złem. Pomagają również swoim fanom w poprawie zarówno kondycji fizycznej jak i psychicznej. Niewiarygodne, prawda? Badanie opublikowane na łamach Journal of Experimental Psychology pokazuje, że mężczyźni, którzy podziwiają fikcyjne postaci o nadzwyczajnej mocy, wykazują się lepszą dbałością o swoje ciało i są w stanie wręcz przenosić góry, zaraz po tym gdy ujrzą zdjęcie idola.Jak zatem ludzie postrzegają swoje ciało?

Badania, które mogłyby być odpowiedzią na to pytanie, są przeprowadzane dość często, szczególnie jeśli chodzi o kobiety z kompleksami spowodowanymi modą na wychudzone modelki wszechobecne w reklamach, czasopismach, na bilboardach.

Mężczyźni również stają się coraz bardziej wrażliwi na swój wygląd. Wyniki ostatnio  przeprowadzonych badań to potwierdzają. Dowodzą one, że większość niezadowoloną ze swej aparycji stanowią (o dziwo!) mężczyźni.

Ogólnie fakt ten jest tłumaczony brakiem wiary w siebie, depresją czy zażywaniem produktów anabolicznych w celu zwiększenia muskulatury, która ich zdaniem nie jest zbyt dobrze ukształtowana.

Naukowcy z University of Buffalo (Nowy Jork) w swoich badaniach skupili się na dwóch superbohaterach – Batmanie i Spidermanie, dzięki którym mogliby lepiej zrozumieć wpływ wszechmocnych postaci na płeć męską.


Wybrano 98 osób, wśród których byli fani jednego z dwóch bohaterów i osoby, które nie wykazywały nimi żadnego zainteresowania.

Ludzie ci zostali poddani testowi, w którym zaprezentowano zdjęcia superbohaterów. Jednak przed eksperymentem je zmodyfikowano - postaci wydawały się mieć lepszą sylwetkę czy bardziej rozbudowaną maskulaturę niż pierwotnie.

Po tym seansie, uczestnicy badania odpowiadali na pytania na temat postrzegania swojego ciała, odnośnie różnych kwestii, takich jak ich siła, możliwości psychiczne czy rozmiar bicepsa.

Następnie, ich moc została zmierzona przez siłomierz, ażeby oszacować siłę maksymalnego nacisku pięści.

Fani postaci o super-wydajnej mocy wykazywali się wysokim poczuciem własnej wartości po ujrzeniu zdjęcia postaci Batmana czy Spidermana, natomiast osoby, które nie wykazywały wcześniej żadnej fascynacji komiksowymi bohaterami, odczuwały kompleksy na widok rysunkowych, naprężonych muskułów.

Gdy postać idola została trochę „zmodyfikowana” w budowie ciała, fani osiągali lepsze wyniki w teście na siłę. Czuli się wtedy tak, jakby mogli przenosić góry.

Co oznaczają wyniki tych badań dla natury ludzkiej? Według nich korzystnym jest, aby każdy z nas podziwiał jakąś postać, realną czy też nie. Identyfikując się z konkretną postacią, małe dzieci i dorośli mężczyźni są bardziej pewni swych sił i czują się lepiej we własnej skórze.

Można pokusić się o stwierdzenie, iż postaci superbohaterów są „lekarstwem” na brak pewności siebie u mężczyzn.

Komentarze do: Superbohater wzorem do naśladowania dla mężczyzn?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz