Szukaj

Strach przed nieśmiertelnością

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniej ankiety Pew Research Center, większość Amerykanów nie chciałaby żyć dłużej niż wynosi to aktualna spodziewana długość życia. A 60% Amerykanów nie chce żyć dłużej niż 90 lat. 30% ankietowanych zadowoli się co najwyżej 80 latami życia. Ludzie, którzy zarabiają dużo pieniędzy, nie chcą żyć dłużej niż zwykli śmiertelnicy.A ludzie, którzy uważają, że po śmierci nic nie ma, w ogóle niczego nie chcą.

Skąd te obawy? Głównie wynika to z tego, jak się czujemy fizycznie. Postępy medyczne mogą sprawić, że będziemy się czuć młodzi w wieku zaawansowanym? Czy wręcz przeciwnie, wydłużą nasze życie w najgorszym okresie, kiedy będziemy starzy i niedołężni?

Amerykańska ankieta, zrealizowana na 2 000 respondentów, zawiera wiele niespodzianek.

Po pierwsze, Amerykanie są o wiele bardziej optymistyczni, niż pozwalają na to aktualne postępy medyczne i technologiczne.

Aż 25% ankietowanych uważa, że w 2050 przeciętny Amerykanin będzie żył aż do 120 lat.

69% uważa, że naukowcy znajdą lekarstwa na większość postaci raka.


71% ma nadzieję, że będą istnieć protezy kończyn bardziej wydolne niż prawdziwe ręce i nogi.

Ale z czysto naukowego punktu widzenia nie ma żadnego powodu, aby spodziewać się aż takich postępów w tak krótkim czasie – zaledwie 37 lat.

Po drugie, mimo tego optymizmu, Amerykanie są o wiele mniej entuzjastycznie nastawieni do idei dłuższego życia.

Niewielka większość (51% do 41%) deklaruje, że nowe terapie medyczne, które pozwoliłyby spowolnić proces starzenia i żyć do 120 lat, byłyby złą rzeczą dla społeczeństwa.

Poza tym, 68% ludzi uważa, że większość chciałaby skorzystać z takich terapii, ale 56% zapytanych, czy osobiście sami chcieliby skorzystać z takiej terapii, odpowiedziało przecząco. Krótko mówiąc, wszystkim się wydaje, że wszyscy chcieliby żyć wiecznie, „poza mną”.

Po trzecie, myśl, że śmierć jest końcem wszystkiego, nie sprawia, że ludzie chcieliby ją odwlekać w nieskończoność.

55% ludzi, którzy wierzą w życie po śmierci, nie skorzystaliby z terapii pozwalającej żyć do 120 lat.

59% ludzi, którzy nie wierzą w życie po śmierci, dokonałoby tego samego wyboru.

Skąd ten opór? Jednym z możliwych wyjaśnień jest strach przed warunkami, w którym przyszłoby im spędzać te dodatkowe lata życia.

Komentarze do: Strach przed nieśmiertelnością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz