Szukaj

Sposób na teściową

Sposób na teściową nie musi być skomplikowany. Znalezienie rozwiązania na poprawę relacji z teściami wymaga jednak czasu i wiele cierpliwości. Sposób na teściową powinien być dopasowany do cech osobowości matki naszego współmałżonka, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poznanie charakteru i przyczyn zachowania teściowej.

Sposób na teściową

Sposób na teściową lub teścia zazwyczaj jest bardzo prosty - wystarczy rozmawiać. Pojawienie się długotrwałego i burzliwego konfliktu z teściami skutkuje najczęściej kłótniami małżeńskimi, a nawet rozpadem związku. Dlatego znalezienie odpowiedniego sposobu na teściową znacznie poprawi relację z najbliższymi ludźmi w naszym życiu.

Sposób na teściową, która wszystko wie najlepiej

Teściowa, która udziela rad wszystkim wokół i na każdy temat, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie młodemu małżeństwu. Często wtrąca się i nie ufa naszemu osądowi czy doświadczeniu. Uważając się za najlepszą matkę, żonę i gospodynię domową korzysta z każdej okazji, żeby nam doradzić.

Nie wszystkie podpowiedzi i sugestie teściowej będą złe, więc warto najpierw zastanowić się nad proponowanym przez nią rozwiązaniem, ponieważ teściowa może mieć większe doświadczenie w danej dziedzinie. Wykorzystanie niektórych rad pozwoli na zaskarbienie sobie jej sympatii. Należy jednak pamiętać, że ingerencja teściowej w nasze życie powinna mieć pewne granice. Jeśli zaczyna pouczać nas jak wychowywać dzieci czy planować wydatki, należy grzecznie jej podziękować za wszelkie sugestie, ale stanowczo powiedzieć, że w tych kwestiach wolimy decydować sami.

Sposób na teściową, która zbyt wiele czasu spędza w naszym mieszkaniu

Trudno ustrzec się przed takim problemem, jeśli mieszkamy z teściami pod jednym dachem. Gdy teściowa, zbyt wiele czasu spędza w naszym towarzystwie i zazwyczaj pojawia się bez zapowiedzi, najprostszym sposobem jest wyprowadzenie się.

Do rozmowy z teściową na ten temat należy podejść delikatnie i bez irytacji. Często okazuje się, że jej nieplanowane i męczące wizyty są spowodowane poczuciem samotności i potrzebą przebywania z najbliższymi. Jednak nie pozwalajmy, żeby spędzała w naszym domu długie godziny lub wydzwaniała w późnych godzinach wieczornych. W rozmowę najlepiej włączyć współmałżonka, ponieważ jeżeli problem zostanie poruszony przez jej własne dziecko, będzie łatwiej osiągnąć zamierzony efekt.

Warto przypominać jej, że kładziecie się wcześnie spać i telefony po 22:00 powodują, że jesteście niewypoczęci i bardziej zmęczeni pracą. Jeśli przychodzi bez zapowiedzi, to w trosce również o jej czas i wysiłek, należy ją poprosić o wcześniejsze zapowiadanie takich wizyt. W żadnym wypadku nie należy mówić, żeby czuła się jak u siebie w domu, spowoduje to bowiem, że nasze wysiłki w ograniczaniu wizyt będą bezowocne.

Sposób na niezaradną teściową

Jeśli matka naszego męża zbyt często prosi go o pomoc, co powoduje, że spędza on w domu zdecydowanie mniej czasu, należy zainterweniować. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. W tym wypadku warto najpierw porozmawiać z mężem i zapytać go, czy rzeczywiście musi zjawiać się u swojej matki, w każdej sytuacji, gdy ta prosi go o to. Czy faktycznie potrzebuje pomocy, czy to tylko pretekst do spędzenia z nim czasu.

Prawdopodobnie wszelkie uwagi na temat roszczeniowej postawy teściowej będzie trzeba powtarzać mężowi przez dłuższy czas, zanim zdecyduje się on porozmawiać z własną matką. Jeśli teściowa zwraca się o pomoc w naprawie sprzętu domowego, warto jej przy pierwszej okazji zasugerować, że zepsutą pralką czy odkurzaczem powinien zająć się fachowiec.

Sposób na teściową, która lubi kontrolować

Kontrolująca teściowa chce wiedzieć wszystko, co się dzieje w związku, oczekuje informacji na temat wyjazdu urlopowego, większych wydatków czy sprzeczek małżeńskich. Sytuację pogarsza fakt, jeśli mąż lub żona nie widzą w tym problemu i chętnie udzielają jej odpowiedzi na wszystkie pytania.

W takim wypadku najpierw należy porozmawiać ze współmałżonkiem, że źle czujemy się z tym, że teściowa wie o wspólnych problemach czy sekretach. Natomiast w rozmowie z matką męża lub żony należy przybrać pojednawczy ton, jednocześnie jasno pokazując swoje niezadowolenie oraz zaproponować rozwiązanie problemu.

Barbara Olszar

Komentarze do: Sposób na teściową (2)

Alicjawaw
Alicjawaw 03-10-2015 20:18

dobre relacje z teściową

2

Ja na szczęście nie mam tego problemu i mam w miarę dobre relacje z teściową. Wiadomo w rodzinie są różne kłótnie, ale zawsze jest jakieś wyjście, nie wierzę, że ktoś jest do szpiku kości zły ;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze