Szukaj

Snowden skazany na podejmowanie irracjonalnych decyzji?

Podziel się
Komentarze0

Agenci amerykańskiego wywiadu, tacy jak sławny od pewnego czasu Edward Snowden, są bardziej skłonni do irracjonalnej niekonsekwencji w swoich decyzjach, w porównaniu do studentów i dorosłych po szkole wyższej. Tak wynika z badania opublikowanego w Psychological Science.Prace przeprowadził zespół z Cornell University. Naukowcy odkryli przede wszystkim, że agenci wywiadu byli bardziej pewni siebie w momencie podejmowania decyzji, w porównaniu do pozostałych uczestników, ale ich decyzjom w większym stopniu brakowało konsekwencji.

Do celów badania zrekrutowaniu 36 agentów z anonimowej agencji federalnej. Przedstawiono im następujące scenariusze:

- Stany Zjednoczone przygotowują się na wybuch epidemii choroby, która może zabić 600 osób. Pytanie: czy ocalisz 200 osób na pewno, czy wybierasz opcję z 30-procentowym prawdopodobieństwem, że 600 osób zostanie ocalonych i 60-procentowym prawdopodobieństwem, że nikt nie przeżyje?;


– Ten sam scenariusz i pytanie: czy wybierasz opcję, w której 400 osób na pewno umrze, czy też 60-procentowe prawdopodobieństwo, że wszyscy umrą oraz 30-procentowe prawdopodobieństwo, że nikt nie umrze?

Rezultaty pokazały, że agenci przetwarzali takie same wyniki inaczej w oparciu o użyte słowa. Częściej niż studenci podejmowali ryzyko, kiedy wyniki były określane jako straty.

Rezultaty te rzucają nieco światła na to, w jaki sposób podejmują decyzje agenci wywiadu, którzy identyfikują zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, jak mówi prof. Valerie Reyna, główna autorka badania.

Tak jak inne laboratoryjne testy na skłonności do hazardu, ten zastosowany w aktualnym badaniu także jest w stanie przewidzieć zachowania w realnym świecie.

Uzyskane rezultaty sugerują, że znaczenie i kontekst odgrywają dużą rolę w podejmowaniu ryzykownych decyzji, w miarę tego, jak ekspert nabywa doświadczenia.

Komentarze do: Snowden skazany na podejmowanie irracjonalnych decyzji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz