Szukaj

Smutek może wpływać na twoje finansowe decyzje

Podziel się
Komentarze0

Oczywistym jest, że doświadczany smutek wpływa na nasze dobre samopoczucie psychiczne, relacje z innymi, a nawet produktywność w pracy. Nowe badanie, opublikowane w przeglądzie Psychological Science sugeruje, że smutek może sprawiać, iż podejmujemy niezbyt mądre finansowe decyzje.A konkretniej mówiąc, badacze odkryli, iż osoby doświadczające smutku, mogą zaprzepaścić swoje przyszłe zyski finansowe na rzecz natychmiastowej gratyfikacji.

Wnioski te zostały oparte na 3 oddzielnych eksperymentach.

W jednym z nich naukowcy poprosili uczestników o obejrzenie smutnego filmu. W rezultacie okazało się, iż ochotnicy stali się bardziej niecierpliwi i krótkowzroczni.


A kiedy poproszono ich o podjęcie finansowej decyzji, większość z nich wybrała większe krótkoterminowe zyski. Mniej osób zaś było zainteresowanych długoterminowymi profitami, w porównaniu do tych uczestników, u których najpierw nie wywołano uczucia smutku.

Autorzy badania podsumowują: eksperymenty te, łączące w sobie metody psychologiczne i ekonomiczne, ujawniają, że smutna osoba niekoniecznie jest osobą mądrą, kiedy trzeba podjąć finansową decyzję.

Komentarze do: Smutek może wpływać na twoje finansowe decyzje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz