Szukaj

Śmiech może być najlepszym lekarstwem na zaburzenia pamięci u osób starszych

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że śmiech to zdrowie, ale może się również okazać skuteczną bronią przeciwko typowym, związanym z wiekiem, problemom z pamięcią. Niedawne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Loma Linda w Kalifornii ujawniły, że humor może redukować uszkodzenia mózgu wywołane hormonem stresu, kortyzolem i w efekcie może wpłynąć na poprawę pamięci.

Wiadomym jest, że nadmierny stres ma negatywny wpływ na zdrowie - może przykładowo pogłębić objawy alergii, zwiększyć podatność na choroby psychiczne oraz pogorszyć pamięć i zdolności uczenia się. Przyczyna tych ostatnich leży w zwiększeniu produkcji kortyzolu przez organizm na skutek stresu - hormon ten w wysokim stężeniu we krwi niszczy neurony w mózgu.

Śmiech pomaga w zwalczaniu stresu, więc naukowcy podjęli się sprawdzenia, czy redukuje uszkodzenia mózgu przez kortyzol.

Oglądanie zabawnych filmów obniża poziom kortyzolu i stymuluje sprawność pamięciową

Naukowcy wyodrębnili trzy grupy osób w podeszłym wieku. Dwie pierwsze, w tym jedna cierpiąca na cukrzycę i druga zdrowa, obejrzały 20-minutowy humorystyczny film, a następnie podeszły do testu, który sprawdzał pamięć wzrokową, zdolności uczenia się i przywoływania informacji z pamięci. Trzecia grupa poddała się testowi bez oglądania filmu. Zmierzono również poziom kortyzolu we krwi wszystkim uczestnikom, przed i po całym badaniu. Następnie porównano ze sobą wszystkie wyniki.

Okazało się, że grupy, które obejrzały zabawny film miały znaczną redukcję poziomu kortyzolu w porównaniu z grupą, która filmu nie oglądała. Ponadto, dwie pierwsze grupy otrzymały lepsze wyniki testów pamięci niż grupa trzecia, a spośród wszystkich grup, diabetycy mieli najlepsze wyniki i w badaniu stężenia kortyzolu i w badaniu pamięci.

Śmiech poprawia pamięć i jakość życia

Współautor badań, dr Lee Burk, potwierdza, że im mniej stresu się doświadcza, tym lepsza jest sprawność umysłowa, a poczucie humoru może być kluczem do zwalczania stresu.

Śmiech redukuje szkodliwe hormony stresu, takie jak kortyzol, które zmniejszają ilość neuronów hipokampa w mózgu, odpowiedzialnych za pamięć i zdolności poznawcze, obniża ciśnienie krwi, zwiększa przepływ krwi i poprawia samopoczucie. Poza tym te neurochemiczne zmiany w mózgu zwiększają częstotliwość występowania fal gamma w mózgu, co związane jest z polepszeniem pamięci.

Śmiech, jako reakcja na bodźce humorystyczne, podnosi poziom wydzielanych do mózgu endorfin i dopaminy, które dają poczucie przyjemności i szczęścia.

Zatem faktycznie śmiech to zdrowie i nie tylko jest dobrym lekarstwem ale również poprawia pamięć i samopoczucie, podnosząc jakoś naszego życia.

Powyższe wyniki badań mogą przynieść korzyści w ulepszeniu programów opieki zdrowotnej dla osób starszych. Zdolności poznawcze, umiejętności uczenia się i przywoływania z pamięci stają się z wiekiem większym wyzwaniem i dla osób w podeszłym wieku są niezbędne do normalnego życia. Takie osoby starsze powinny mieć zapewnioną bezpłatną, przyjemną i dobroczynną terapię śmiechem.

Komentarze do: Śmiech może być najlepszym lekarstwem na zaburzenia pamięci u osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz