Szukaj

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

Podziel się
Komentarze0

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży od dawna stanowiły bardzo niepokojący problem dla społeczeństwa, w szczególności zaś dla lekarzy zajmujących się tą tematyką. Już w 1910 roku odbyła się konferencja naukowa z udziałem Zygmunta Freuda dotycząca wzrastającej liczby samobójstw wśród osób młodocianych. Na początku XXI wieku problematyka ta zdaje się szczególnie palącym problemem społecznym, zaś badania wskazują, że samobójstwo zalicza się do najczęstszych przyczyn zgonów nieletnich.Liczba samobójstw wśród osób młodocianych różni się od siebie w zależności od pochodzenia, płci, wieku, i wielu innych czynników.

Większość samobójstw związana jest z czynnikami takimi jak podatność genetyczna, stres, wyobcowanie i inne czynniki społeczne oraz poważne zaburzenia psychiczne, takie jak lęki, psychozy oraz zaburzenia osobowości.

Ryzyko wystąpienia myśli samobójczych gwałtownie wzrasta w okresie dojrzewania, aby ustabilizować się na początku wieku średniego.

Dzisiaj szacuje się, że choć liczba dorosłych umierających w ten sposób zmalała, młodzież coraz częściej nie radzi sobie ze swoimi problemami.

Samobójstwo w dzieciństwie i wczesnym okresie dojrzewania jest zjawiskiem rzadkim. Wśród 5-letnich dziewczynek 0,5 na 100000 umarło z tego powodu, wśród chłopców 0,9 na 100000. Dla 15-latków statystyki wyglądają następująco: 12 na 100000 dziewczynek popełniło samobójstwa oraz 14,2 na 100000 chłopców.


Tak więc to mężczyźni częściej kończą swoje życie w ten sposób, jednakże jest to zmienne w zależności od kraju. 

Ponadto 19,8% młodych ludzi myśli o skróceniu swojego życia, zaś 3,2% nastolatków ma za sobą próby samobójcze, które to są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród młodzieży.

Choć warto pamiętać, iż samookaleczanie oraz myśli samobójcze nie zawsze poprzedzają odebranie sobie życia, to ryzyko samobójstw wśród tej grupy społecznej jest o wiele większe, niż w wypadku całej populacji.

Jednakże zapewnienie ciągłości opieki medycznej jest wyzwaniem, gdyż często terapie są niedostosowane do pacjenta oraz przedwcześnie kończone. Badania wskazują, że mniej niż połowa nastolatków, którzy odebrali sobie życie, otrzymało wcześniej opiekę psychiatryczną.

Działająca w Europie organizacja pod przywództwem doktor Paramali Santosh z Wielkiej Brytanii Suicidality: Treatment Occurring in Paediatrics (STOP) dokonała szczegółowego przeglądu czynników psychospołecznych związanych z samobójstwami wśród osób młodocianych.

Zgodnie z tym badaniem większość młodych samobójców miała poważne problemy psychiczne. Ponadto próby samobójcze były często poprzedzone stresującym życiem oraz zaburzeniami zdrowotnymi.Komentarze do: Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz