Szukaj

Rozłąka z dzieckiem przyczyną depresji

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wykazują, że coraz więcej rodziców, którzy nie utrzymują kontaktów ze swoimi dziećmi, cierpi na depresję. Do takich wniosków doszła Esther Katona, psycholog z Uniwersytetu we Freiburgu, opierając się na wynikach badań 288 rodziców. Przy pomocy kwestionariusza zamieszczonego w Internecie zebrała informacje na temat doświadczeń rodziców wyłączonych z życia swoich dzieci.Badanie ukazuje wagę problemów zdrowotnych, psychicznych i społecznych, z jakimi borykają się rodzice oddzieleni od dziecka.

64% respondentów określa jakość swojego życia jako przeciętną lub niską, a 53% badanych jest wręcz niezadowolonych ze swojego samopoczucia psychicznego.

Prawie połowa zaobserwowała u siebie pogorszenie kondycji, z czego ponad dwie trzecie badanych zmaga się z chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami snu oraz bólami szyi i pleców. Aż 67%  przyznaje się do zdiagnozowania u siebie oznak depresji.

Ursula Kodjoe, psycholog z Emmendingen, podkreśla, że konsekwencje oddzielenia rodziców od dziecka mogą być poważniejsze niż przypuszczano. Wielu z nich reaguje wycofaniem z życia społecznego, pogrąża się w letargu, popada w depresję. Problem ten był długo ignorowany.


Jest to pionierska praca, gdyż jak dotąd nikt nie wykazywał zainteresowania tym, jak radzą sobie rodzice po rozłące z dzieckiem, mówi badaczka.

Częstym powodem zerwania kontaktów z rodzicem jest solidarność dzieci wobec rodzica, z którym żyją, lub nawet manipulacyjne działania opiekuna, mające na celu wzbudzenie w dziecku negatywnych uczuć w stosunku do rodzica, który nie mieszka z nim na co dzień.

Im silniejszy konflikt, tym większe prawdopodobieństwo, że osamotniony rodzic przejawia wrogość wobec byłego partnera i będzie chciał odseparować od niego dziecko. Odnosi się do tego koncepcja zespołu alienacji rodzicielskiej (Parental Alienation Syndrome), której autorem jest Richard Gardner,  psychiatra z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Rozstanie rodziców ma ogromny wpływ na życie ich dzieci. Astrid Camp, psycholog dziecięcy i młodzieżowy z Eitorf koło Bonn, zauważyła, że dzieci z rozbitych rodzin często wykazują apatię i wycofują się z życia społecznego. Ponadto wiele z nich nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji i nie może zaakceptować rodzica, który opuścił ich rodzinę.

Komentarze do: Rozłąka z dzieckiem przyczyną depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz