Szukaj

Rówieśnicy mogą przewidzieć cechy osobowości przyszłych dorosłych

Nawet na placu zabaw przyjaciele zdają się znać nas lepiej niż my sami. Wyniki najnowszych badań ujawniły, że nasi dziecięcy koledzy ze szkoły mogą przewidzieć nasze sukcesy w dorosłym życiu.Lisa Serbin z Deparatamentu Psychologii na Uniwersytecie Concordii oraz Alexa Martin-Storey, absolwentka studiów doktoranckich na Uniwesytecie w Teksasie - obydwie są członkiniami umiejscowionego w Concordii Centrum Badań nad Rozwojem Człowieka, opublikowały online wyniki swoich najnowszych badań wskazujących, iż rówieśnicy ze szkolnych ławek są w stanie lepiej przewidzieć naszą przyszłość, niż my sami będąc w tym samym wieku.

- Badanie, znane pod nazwą Concordia Longitudinal Risk Project rozpoczęte zostało w 1976 roku przez moich kolegów z Departamentu Psychologii: Alexa Schwartzmana oraz Jane Ledingham, którzy pracują aktualnie na Uniwersytecie w Ottawie - powiedziała Serbin - W ciągu dwóch lat uczniowie z Montrealu będący na w pierwszej, czwartej i siódmej klasie kompletowali wizje przyszłego rozwoju kolegów z klasy, a także odnotowywali ich rozwój w dziedzinach agresji, nawiązywania przyjaźni oraz społecznego wycofania. Uczniowie dokonywali także oceny samych siebie.

W ciągu następnych dwudziestu lat, dzieci te były bacznie obserwowane przez naukowców, obserwujących i rozwój oraz wejście w okres dorosłości. Każdy z naukowców wypełniał ankiety „prowadzące” w latach 1999-2003. Przebadano około 700 uczniów. Ankieta obejmowała także miarę specyficznych cech osobowości owych dzieci już w wieku dorosłym, np. stopień neutoryczności, ekstrawertyzmu, otwartości, zdolności do kompromisów oraz sumienności.

- Jesteśmy w stanie odnieść obserwacje dzieci oraz ich rówieśników z dzieciństwa, do poszczególnych cech osobowości dorosłych - powiedziała Martin-Storey - Odkryliśmy że obserwacje i przewidywania rówieśników są znacznie bardziej zbliżone do późniejszej rzeczywistości, niż samoocenianie.

Na przykład dziecko które postrzega siebie jako zamknięte w sobie, w przyszłości będzie mniej skrupulatne. Z drugiej strony, dzieci których rówieśnicy postrzegali je jako zamknięte w sobie, w dorosłości cechuje niższy poziom ekstrawertyzmu.

- Kształtowanie osobowości ludzi dorosłych wiąże się z wieloma niezwykle istotnymi czynnikami, takimi jak fizyczny stan zdrowia, kondycja psychiczna oraz satysfakcja zawodowa - twierdzi Serbin - Informacje z okresu szkolnego mogą być wykorzystane, aby poprawić wyniki dzieci, pomóc im, a także ich rodzicom rozwijać poszczególne mechanizmy mające na celu ograniczenie zachowań agresywnych oraz zamykania się w sobie. Być może pomogą one w promowaniu zachowań prospołecznych.

Komentarze do: Rówieśnicy mogą przewidzieć cechy osobowości przyszłych dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz