Szukaj

Regularna medytacja może poprawić funkcje poznawcze w zaledwie cztery dni

Podziel się
Komentarze0

Kolejne badania potwierdzają korzyści, jakie regularna medytacja wywiera na nastrój, poziom stresu i ogólny stan zdrowia, ale czy wiedziałeś, że może ona również zwiększyć moc mózgu?

Już kilka minut medytacji dziennie wpływa na zdolności poznawcze

Rzeczywiście, liczne badania wykazały, że tylko kilka minut medytacji dziennie może przynieść znaczące korzyści poznawcze. Jedno z takich badań, opublikowane w kwietniu 2010 r. w czasopiśmie Journal of Consciousness and Cognition, wykazało, że 20 minut medytacji dziennie spowodowało, iż uczestnicy badania po zaledwie czterech dniach uzyskali znacznie lepsze wyniki w testach poznawczych, niż grupa kontrolna.

Grupa medytująca, która praktykowała prostą medytację koncentracyjną, polegającą na skupianiu się na właściwym sposobie oddychania, uzyskała lepsze rezultaty we wszystkich, określonych w czasie badania testach, w niektórych przypadkach nawet dziesięciokrotnie lepsze, niż grupa kontrolna. Wykazali oni poprawę koncentracji, pamięci i uwagi wzrokowej.

Inne badania pokazały podobne rezultaty, a badania przeprowadzone na ludziach starszych wykazały, że regularna praktyka medytacji zmniejsza związane z wiekiem dolegliwości, takie jak spadek zdolności poznawczych i utrata pamięci, a nawet może zwiększyć objętość istoty szarej w mózgu.

Istnieje wiele odmian medytacji, jest ona praktykowana w wielu religiach oraz jodze. Ma na celu wyciszenie i samodoskonalenie. Niektóre techniki medytacyjne można nawet wykonywać podczas codziennych czynności, podczas, gdy inne wymagają od medytującego całkowitego skupienia
i wyciszenia. Medytacja stosowana jest również jako forma psychoterapii, gdyż wpływa korzystnie na poprawę zdrowia psychicznego człowieka.

Komentarze do: Regularna medytacja może poprawić funkcje poznawcze w zaledwie cztery dni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz