Szukaj

Rasistowski esencjalizm ogranicza kreatywne myślenie

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania dowodzą, że rasistowskie stereotypy oraz kreatywność mogą mieć ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Według doktor Carmit Tadmor z uniwersytetu w Tel Awiwie, rasistowskie szufladkowanie i kreatywny zastój łączy jeden wspólny mechanizm, jakim jest kategoryczne myślenie.“Pomimo iż pojęcia te są związane z różnymi rezultatami, to jednak oba pojawiają się wtedy, gdy ludzie skupiają się na istniejących kategoriach i szablonowych sposobach myślenia”, twierdzi doktor Tadmor.

Naukowcy sprawdzali, czy istnieje jakikolwiek związek pomiędzy kreatywnością a rasistowskim esencjalizmem, czyli poglądem twierdzącym, iż każda rasa posiada pewne ukryte atrybuty, które reprezentują głęboko zakorzenione i niezmienne cechy oraz umiejętności.

Założono, że jeśli ktoś zacznie myśleć w esencjalistyczny sposób, to później taka osoba będzie niechętnie uwzględniać alternatywne punkty widzenia, w wyniku czego będzie miała bardzo ograniczone horyzonty.


W trakcie badań manipulowano przekonaniami uczestników na temat rasistowskiego esencjalizmu poprzez lekturę jednego z trzech artykułów.

Pierwszy opisywał fikcyjne doświadczenie, które potwierdzało teorię tego poglądu filozoficznego, drugi zaprzeczał temu założeniu, natomiast trzeci poświęcony był naukowym właściwościom wody.

Następnym etapem był test na kreatywność, w którym badani, na podstawie trzech różnych słów, musieli znaleźć jedno, które byłoby wspólne dla wszystkich trzech. Przykładowo, dla słów „aktor”, „spadający” i „pył” prawidłową odpowiedzą byłaby „gwiazda”.

Wyniki pokazały, że osoby, które były przekonane o prawdziwości teorii esencjalistycznej, były mniej kreatywne i miały o wiele więcej nieprawidłowych odpowiedzi, niż uczestnicy z pozostałych dwóch grup.

Jest to dowodem na to, iż esencjalizm wywiera negatywny wpływ na twórcze możliwości człowieka, gdyż zmienia jego sposób myślenia.

Ponadto, badania wskazują, że osoby z esencjalistycznymi poglądami łatwo ulegają wpływom, co mogłoby być później wykorzystane przy projektowaniu programu interwencyjnego, który ograniczyłby rasistowskie przekonania. W ten sposób uczestnicy takiego projekty staliby się nie tylko bardziej tolerancyjni, ale również kreatywni.

Komentarze do: Rasistowski esencjalizm ogranicza kreatywne myślenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz