Szukaj

Przyjaźń damsko - męska

Przyjaźń damsko - męska jest możliwa, jednak często jedna ze stron w pewnym momencie zaczyna pragnąć czegoś więcej. Wtedy przyjaźń damsko-męska ulega rozpadowi lub, wręcz przeciwnie, zamienia się w trwały i mocny związek. Przyjaźń damsko - męska to relacja skomplikowana, która wyklucza istnienie między dwojgiem ludzi relacji opartej na na miłości czy pożądaniu.

Przyjaźń damsko - męska

Przyjaźń damsko - męska powinna być oparta na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu. Poznanie punktu widzenia przeciwnej płci może przyczynić się do lepszego zrozumienia zachowania drugiej strony i zaowocować podejmowaniem lepszych i rozważniejszych decyzji w przyszłości. Przyjaźń damsko - męska, choć jest trudniejsza do utrzymania, to potrafi być trwalsza niż przyjaźń między dwoma kobietami czy dwoma mężczyznami.

Podstawy dobrej przyjaźni damsko - męskiej

Przyjaźń sama w sobie jest nagrodą, dlatego warto o nią dbać. Bezinteresowność naszych działań i hojność zarazem to fundamenty dobrych przyjacielskich relacji. W relacji damsko - męskiej powinno umieć się wyznaczać pewne granice - ich przekroczenie spowoduje, że przyjaźń zmieni się w coś innego.

Istniejące w naszej psychice ograniczenia i bariery mogą hamować rozwój przyjaźni. W takiej sytuacji szczerość pozwoli na zbudowanie lepszej i głębszej relacji, rozwieje wszelkie wątpliwości i niedopowiedzenia.

Przyjaźń oparta na bezgranicznym zaufaniu, szczerości i szacunku przetrwa długie lata. Jednak, gdy w relacji między kobietą a mężczyzną pojawia się element seksualności i wzajemnego pożądania, przyjaźń albo staje się podstawą związku, albo powoduje, że schodzi ona na drugi plan. Dlatego, coś takiego jak „przyjacielski seks" nie istnieje.

Problemy w przyjaźni damsko - męskiej

Przyjaźń między dwiema osobami rozwija się głównie ze względu na wspólne zainteresowania, problemy czy podobne spojrzenie na świat. Rodzi się wzajemny szacunek, zrozumienie i zaufanie. Jednak każda znajomość w pewnym momencie zostaje poddana próbie. W przypadku relacji damsko - męskiej pojawia się więcej zagrożeń mogących spowodować osłabienie przyjaźni czy jej zerwanie.

O trwałości relacji przesądza niejednokrotnie długość jej trwania, jednak nie zawsze przyjaźń liczona w latach będzie świadczyła o jej jakości. Jeśli zależy nam na utrzymywaniu dobrego kontaktu z drugą stroną należy zadbać o to, żeby mieć czas dla tej osoby - wtedy uda nam się rozwinąć mocną i głęboką przyjaźń.

W skomplikowanych relacjach damsko - męskich może pojawić się element zazdrości, który doprowadzi do zakończenia przyjaźni. Nawet jeżeli przyjaciele darzą się zaufaniem i szczerością, w sytuacji, gdy jedna ze stron zakochuje się w innej osobie, pojawia się ryzyko rozpadu przyjaźni. Często w sposób nagły przyjaźń ulega zerwaniu, gdy ona lub on, chcąc podzielić się swym szczęściem z drugą osobą, przyzna się, że kocha kogoś innego. Dotychczasowy przyjaciel lub przyjaciółka zaczynają być zazdrośni o nową znajomość lub zdobywają się na odwagę wyznania swoich głębszych uczuć. Niestety zazwyczaj spotykają się wtedy z odrzuceniem, bo przecież to „tylko" przyjaźń.

Przyjaźń damsko - męska z męskiego punktu widzenia

Wielu mężczyzn uważa, że przyjaźń damsko - męska nie istnieje. Gdy spotykają w swoim życiu przyjaciółkę, która okazuje się być ich bratnią duszą, szybko zaczynają angażować się w głębszą relację. Jednak ona często poszukuje tylko przyjaciela, przed którym będzie mogła się wygadać, spędzić sobotni wieczór czy poprosić o pomoc w trudnej sytuacji. Jednocześnie wydaje zachowywać się, jakby oczekiwała czegoś więcej, głębszego uczucia. Różnice w spojrzeniu na powstałą przyjaźń powodują, że nawet mocna i silna relacja damsko - męska musi się zakończyć, aby żadna ze stron nie cierpiała jeszcze bardziej. Ta sama grupa mężczyzn przyznaje jednak, że podobne sytuacje zdarzają się również w przeciwną stronę.

Duża grupa mężczyzn zgadza się z poglądem, że przyjaźń jest bardzo dobrym początkiem poważnego związku, jednak męski punkt widzenia nie pozwala na ciągłe omawianie tych samych problemów czy doszukiwanie się drugiego, a nawet trzeciego dna. Z przyjacielem - mężczyzną oczywiście będzie można spędzać długie rozmowy przy kawie czy wymieniać setki smsów, jednak kobieta nie powinna oczekiwać, że zrozumienie on panikę spowodowaną pojawiającą się oponką w miejscu talii osy.

Część mężczyzn uważa, że przyjaźń damsko - męska może istnieć, ale tylko pod pewnymi warunkami. Podstawą prawdziwej przyjaźni jest brak elementu emocjonalnego między dwojgiem osób. Większe szanse na powodzenie takiej znajomości mają osoby, które nie są związane z nikim innym, jednak często taka przyjaźń może zakończyć się miłością. W sytuacji, gdy przynajmniej jedna ze stron znajduje się w stałym związku, mogą pojawić się dodatkowe problemy w postaci braku akceptacji partnera dla bliskich kontaktów z przyjacielem. Liczne zgrzyty i nieporozumienia w tej kwestii zazwyczaj przesądzają o zakończeniu przyjaźni.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Przyjaźń damsko - męska (5)

rosomak
rosomak 01-12-2015 20:23

Przyjaźń damsko - męska jest niemożliwa

5

Nie wierzę, że taki układ może przetrwać latami. Zawsze się coś schrzani, nie warto nawet się na to nastawiać moim zdaniem, bo i tak nie wypali, a w końcu ktoś będzie cierpiał najprawdopodobniej...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze