Szukaj

Przybieranie na wadze zmienia nasz charakter

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z wynikami badań naukowych, które zostaną wkrótce opublikowane na łamach czasopisma Psychological Science, osoby, które mają tendencje do przybierania na wadze, łatwiej ulegają pokusie, ale też są rozważniejsze w swoich poczynaniach. Aby zrozumieć wpływ wahań wagi na zmiany w osobowości, naukowcy przeanalizowali dane uzyskane w wyniku dwóch badań przekrojowych przeprowadzonych na mieszkańcach Baltimore.Dużo wiemy o wpływie cech charakteru na wzrost wagi, jednak nie umiemy odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany w wadze wywołują też zmiany w cechach osobowości.

Dwa wspomniane badania uwzględniały informacje o 1 900 osobach w różnym wieku i o zróżnicowanych statusach społecznoekonomicznych. Dane na temat cech osobowości i wagi ciała zostały zebrane od uczestników dwukrotnie, z zachowaniem prawie dziesięcioletniego odstępu czasowego.

W ramach jednych badań naukowcy dwukrotnie zrobili pomiar wagi uczestników, a w ramach drugich przeprowadzane były regularne kontrole wagi, począwszy od pewnego konkretnego momentu.

Stwierdzono, że osoby których waga zwiększyła się o co najmniej 10%, stały się bardziej impulsywne i łatwiej ulegały pokusom, w porównaniu do osób o stałej wadze.


Nie wiadomo, czy zwiększona impulsywność jest powodem czy skutkiem przybierania na wadze, jednak korelacja między wyglądem a psychiką człowieka bez wątpienia istnieje.

Zaskakującym jest to, że osoby, których waga zwiększyła się, stały się rozważniejsze, a wszelkie decyzje podejmowały po starannym przemyśleniu. Zazwyczaj myślenie o tym, co robimy, przychodzi razem z dorosłością, jednak osoby, które przybrały na wadze, dwa razy dłużej zastanawiają się nad tym, co robią, w porównaniu do osób o stałej wadze.

Wyniki sugerują, że umysł i ciało mają na siebie wpływ, a więc gdy jedno z nich się zmienia, drugie też powinno.

Możliwe, że większa waga przywiązywana do tego, co się robi, wiąże się z negatywnym stosunkiem rodziny i przyjaciół, gdyż ktoś może dłużej się zastanawiać na wzięciem drugiego kawałka ciastka, jeśli wie, że jest obserwowany przez innych.

Z badań wynika więc, że osoby, które przybrały na wadze, są bardziej świadome podejmowanych decyzji, ale jednocześnie łatwiej ulegają pokusom. Niepowstrzymywanie zachcianek może wzmacniać błędne koło, które osłabia naszą samokontrolę. Jednorazowe ulegnięcie pokusie sprawia, że kolejny raz będzie łatwiejszy.

W ten sposób osoby, które przybierają na wadze, są bardziej podatne na tycie ze względu na zmiany w osobowości.

Badania naukowe były wspierane przez Intramural Research Program of the National Institute on Aging oraz National Institute on Drug Abuse.

Komentarze do: Przybieranie na wadze zmienia nasz charakter

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz