Szukaj

Przejmujemy cechy charakteru partnera!

Przeciwieństwa się przyciągają - zwykło się mawiać. I okazuje się, że jest to słuszne stwierdzenie. Zainteresowali się nim naukowcy z Vilanova University. Najnowsze odkrycia opublikowali w Journal of Experimental Social Psychology.Eksperyment został przerpowadzony na 72 heteroseksualnych studentach. Poproszono ich o ocenienie 24 cech charakteru. Niektóre z cech zostały uznane za pozytywne, m.in. inteligencja, życzliwość, zamiłowania artystyczne; a niektóre za negatywne: niezdarność, niezorganizowanie, egoizm i nieuczciwość.

W dalszej części badania, studenci zostali poproszeni o przeglądnięcie internetowych profili osób o odmiennej płci. Do każdego profilu dołączone było zdjęcie umiarkowanie atrakcyjnej osoby; przedstawiono również trzy cechy opisujące jej charakter oraz hobby.


U badanych zaobserwowano, że są w stanie zaakceptować w związku cechy opisywane jako negatywne, takie jak niezdarność czy roztargnienie, jeśli do kompletu pojawiała się romantyczność. Co więcej, mogą je nawet "przejąć" na siebie, dla dobra związku. W ten oto sposób człowiek potrafi zmienić swój charakter tak, by zachowywać się podobnie do partnera. Mało tego, nowa osobowość utrzymuje się tak długo, jak długo trwa dany związek.
 
Okazało się również, że osoby opisujące się w profilach jako egoistyczne, były zdecydowanie odrzucane, jako nie nadające się na potencjalnych partnerów życiowych.  

Na podstawie badań, autor zaleca, by nie angażować się ani nie pozostawać w związkach, które mogą nas diametralnie zmieniać. Podkreśla również, że zakochani ludzie nie są w pełni świadomi zmian, jakie zachodzą w ich charakterze pod wpływem nowego partnera.

Komentarze do: Przejmujemy cechy charakteru partnera!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz