Szukaj

Problemy z budowaniem związków miłosnych mogą narodzić się z powodu emocjonalnego maltretowania w dzieciństwie

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy doświadczają w dzieciństwie emocjonalnego maltretowania (CEM, Childhood Emotional Maltreatment), są bardziej zagrożeni doświadczaniem niepowodzeń w związkach miłosnych, które nawiązują w dorosłym życiu, jak stwierdzają badacze z uniwersytetu Ben-Gurion University w Negev (BGU).Badania te zostały opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Journal of Social & Clinical Psychology.

W dwóch oddzielnych pracach, doktorantka Dana Lassari oraz profesor Golan Shahar z Ben-Gurion University (z wydziału psychologii), przebadali stabilność oraz satysfakcję z bliskich relacji pośród studentów, których dotyczyło emocjonalne maltretowanie w dzieciństwie (CEM, Childhood Emotional Maltreatment). 

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych prac sugerują teraz, że emocjonalne wykorzystywanie w dzieciństwie wpływa negatywnie na emocjonalne spełnienie się w związkach, a to z powodu nadmiernej samokrytyki. Uczestnicy tych badań mieli bowiem wielką tendencję do krytykowania siebie, a to wchodzi w negatywne interakcje z ich zadowolenia ze związku.


Badanie izraelskich uczonych ujawniło również, że niektórzy uczestnicy mieli także objawy zaburzeń stresu pourazowego (PTSD, Post-Traumatic Stress Disorder) z powodu emocjonalnego wykorzystywania, jakie wycierpieli.


To może być rezultatem internalizujących zachowań spowodowanych przez maltretowanie, albo przez niezdolność dziecka do właściwego zrozumienia okoliczności, w których się znalazło. 

Termin maltretowanie w dzieciństwie (CM, Childhood Maltreatment) zawiera w sobie seksualne i fizyczne wykorzystywanie, emocjonalne maltretowanie oraz zaniedbywanie, a także przyczynia się w sposób znaczący do wzrosty liczby studentów, którzy uciekają się do pomocy uniwersyteckich centrów doradczych.

Wraz z upływem czasu, taka tendencja może się konsolidować i stać się definiującą częścią osobowości danego człowieka, a w końcu może szkodzić relacjom z ludźmi generalnie, a związkom miłosnym w szczególności, wyjaśnia doktorantka Dana Lassari.

Jej praca doktorancka, którą nadzorował profesor Golan Shahar, posłużyła za podstawę do tego badania.

Ta dwójka badaczy jest związana zresztą z laboratorium badawczym Sealth and Health Research Lab (SEALTH) mieszczącym się przy  Department of Psychology Ben-Gurion University.

Dana Lassari uważa teraz, że nawet jeśli informacje na ten temat zebrano w badaniach przeprowadzonych na studentach koledżu, to jednakże można obawiać się tego, że tego typu zachowania jeszcze się pogorszą w okresie dorosłości.

Komentarze do: Problemy z budowaniem związków miłosnych mogą narodzić się z powodu emocjonalnego maltretowania w dzieciństwie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz