Szukaj

Pozytywne strony narcyzmu: narcyzm pomaga w rozmowach o pracę?

Podziel się
Komentarze0

Kto z was lubi osoby narcystyczne? Jak pokazuje nowe badanie: rekruterzy. Badacze amerykańscy z uniwersytetu University of Nebraska-Lincoln wykazali, że narcyz robi lepsze wrażenie w rozmowach o pracę, ponieważ jest tak dobry w promowaniu samego siebie. Jest to jedna z tych sytuacji, kiedy opłaca się mówić miłe rzeczy na swój temat i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji z tym związanych.W rzeczywistości, rekruterzy tego właśnie oczekują, wyjaśnia profesor Peter Harms, autor tego badania. Po prostu, ludzie, którzy czują się dobrze z wychwalaniem siebie, wypadają lepiej niż ludzie, którzy czują się z tym źle i po których to widać.

Badanie to zostało opublikowane w naukowym przeglądzie Journal of Applied Social Psychology. Składa się ono z dwóch części.

W pierwszym etapie, 72 osoby zostały sfilmowane, kiedy brały udział w fałszywej rozmowie o pracę. Badacze odkryli, że narcystyczni ludzie w badaniu promowali się bardziej niż ludzie bez takich skłonności.

A kiedy rekruter stawiał wyzwania przed uczestnikami badania, ludzie nienarcystyczni tracili nieco pewność siebie. Natomiast, narcyz miał prawdziwe pole do popisu i zaczynał się jeszcze bardziej chwalić.

Zupełnie tak, jakby mówił: OK, wyzywasz mnie? No to ci powiem, że ja nie jestem po prostu świetny. Ja jestem wręcz wspaniały, a nawet fantastyczny, wyjaśnia obrazowo profesor Peter Harms.


W drugim etapie tego eksperymentu wzięły udział 222 osoby. Miały one za zadanie obejrzeć i ocenić sfilmowane rozmowy o pracę. Każdy, kto był na tych nagraniach, miał mniej więcej te same umiejętności przydatne w pracy, ale niektóre osoby były bardziej narcystyczne, po prostu.


Okazało się, że oceniający wyżej ocenili właśnie te osoby narcystyczne, ponieważ narcyz ma tendencję do szybkiego mówienia, do słowotoku, a także do uśmiechania się do ludzi.

Profesor  Peter Harms wyjaśnia od razu, że wcale nie ma zamiaru powiedzieć przez to, że narcyz jest gorszym pracownikiem niż „nienarcyz”. Ale, narcyz może być bardzo destrukcyjny i rozpraszający, kiedy pracuje regularnie z innymi ludźmi.

Jeżeli wszyscy kandydaci są tacy sami, być może lepiej jest po prostu nie zatrudniać narcyza.

Jak stwierdza amerykański instytut zdrowia, National Institutes of Health, ludzie z narcystycznymi zaburzeniami osobowości przeceniają swoje osiągnięcia i umiejętności, wykorzystują innych do własnych celów, źle reagują na krytykę albo zawstydzenie, i często pogardzają uczuciami innych.

Poprzednie badania sugerowały, że ludzie narcystyczni mają większe poziomy hormonu stresu, kortyzolu, a to stanowi większe ryzyko dla ich zdrowia.

Istnieje więc biologiczna korelacja ze zjawiskiem psychiatrycznym, mówi doktor Patrick Kelly z uniwersytetu Johns Hopkins University. Istnieje powiązanie między ciałem i umysłem. Istnieją prawdziwe fizyczne konsekwencje twojego stanu umysłowego, szczególnie wtedy, kiedy masz zaburzenia osobowości. Dobra nowina jest taka, że zaburzenia te można leczyć.

Komentarze do: Pozytywne strony narcyzmu: narcyzm pomaga w rozmowach o pracę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz