Szukaj

Poziom wykształcenia u kobiet ma wpływ na model związku

Podziel się
Komentarze0

Liczba par, w których to kobieta jest lepiej wykształcona niż mężczyzna, wzrasta od wielu lat i jest większa od liczby par ,,tradycyjnych”, w których jest na odwrót. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Center for Demographic Studies of the Universitat Autonoma de Barcelona (CED-UAB). Zostały one przeprowadzone w 56 krajach i miały na celu określenie wpływu poziomu edukacji kobiet na relacje w heteroseksualnych związkach.Za pracami stoi Albert Esteve, Joan Garcia-Roman i Inaki Permanyer. Zebrali oni dane z 138 spisów ludności w 56 krajach, przeprowadzonych w latach 1968-2009. Efekty ich prac zostały opublikowane w Population Development Review, prestiżowym magazynie poświęconym badaniom społecznym.

Okazało się, że w krajach, gdzie jest więcej kobiet niż mężczyzn z wyższym wykształceniem, przeważa liczba par, gdzie to kobieta jest lepiej wykształcona niż mężczyzna.

Tradycyjnie, w heteroseksualnych parach to mężczyzna jest tym dominującym, lepiej wykształconym i o wyższym statusie społecznym. Aktualnie ze względu na powszechny dostęp do edukacji, sytuacja ta ulega zmianie.

Jak powiedział Albert Esteve, mogłoby się wydawać, że taka sytuacja zwiększy liczbę kobiet-singielek. Ludzie adaptują  się do zmian i nie ma co ukrywać, że wpłynie to na inne postrzeganie partnerstwa i związków.


Dane wykorzystane w badaniu są dostępne na IPMUS (Integrated Public Use Microdata Series), w projekcie University of Minnesota, który jest ogromną międzynarodową bazą danych.

Naukowcy w trakcie prac przebadali pary małżeńskie i te żyjące bez ślubu. Z niewielkimi wyjątkami stwierdzono wzrost hipergamii w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Na przykład, w 2001 roku w Hiszpanii na 100 par, 67 było tego typu. Hipergamia to termin określający dobieranie partnerów tej samej lub wyższej rangi przez samice ssaków; u kobiet oznacza to wybieranie mężczyzn dorównujących im lub przewyższających pozycją społeczną.

W państwach preferujących tradycyjny model, takich jak Chiny czy Korea Południowa, niemożliwe było przeprowadzenie badań. Nie zmienia to faktu, że naukowcy są przekonani, że zmiany nie ominą i tych krajów.

Zdaniem uczonych, dalsza taka tendencja może doprowadzić do przewartościowania wielu kwestii. Jak powiedział Albert Esteve, będzie ciekawie obserwować jak zmieniają się relacje w parach, i przekonać się, czy wpłyną one na zwiększenie równości partnerów w wielu istotnych aspektach życia.

Dodał, że badania muszą także wziąć pod uwagę sytuację, gdy to kobieta jest głównym żywicielem rodziny. Poza tym, naukowcy będą rozważać kwestie takie jak zmiany w postrzeganiu ról kobiety i mężczyzny czy też rola edukacji w wyborze partnera.

Komentarze do: Poziom wykształcenia u kobiet ma wpływ na model związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz