Szukaj

Pożegnanie się z żalem jest lepsze dla zdrowego starzenia

Podziel się
Komentarze0

Kiedy jesteś młody, żal może mieć jakąś wartość: pomaga nam przemyśleć na nowo wybory, których dokonaliśmy w przeszłości, i dzięki temu mamy szansę nie popełnić znów tego samego błędu. Ale nowe badanie opublikowane w przeglądzie naukowym Science pokazuje, że takie żale stają się coraz mniej warte w miarę tego jak się starzejemy.A nawet więcej, pożegnanie się z tymi żalami i nie przeżuwanie ich wciąż i wciąż, jest lepsze dla naszego zdrowia emocjonalnego i dla naszych zdrowych wyborów.

Badanie to zostało przeprowadzone przez badaczy niemieckich, którzy posłużyli się skanerem fMRI, czyli funkcjonalnym rezonansem magnetycznym.

W pracach udział wzięli: zdrowi starsi dorośli, starsi dorośli z depresją, a także młodzi dorośli.

Badanie polegało na tym, iż uczestnicy grali w grę komputerową, gdzie musieli otwierać pudełka. Niektóre z tych pudełek zawierały pieniądze, które uczestnicy mogli oszczędzać, inne zawierały obrazki diabła, które oznaczały, że gra jest skończona.

Jeżeli uczestnik otworzył pudełko z pieniędzmi, mógł określić czy chce na tym zakończyć, czy też może iść dalej i otwierać kolejne pudełka. Na samym końcu, wszystkie pudełka zostały otwarte przed uczestnikami badania, aby pokazać im, jakby mogła się potoczyć dalsza gra, gdyby nie wpadli na pudełko z diabłem.


W ten sposób, badacze odkryli, że kiedy młodzi dorośli oraz dorośli z depresją widzieli, iż mogli przejść do kolejnego pudełka bez wpadania na diabła, w kolejnych rundach gry byli bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i otwierania kolejnych pudełek.

Aczkolwiek, taka informacja zdawała się nie mieć żadnego wpływu na zdrowych starszych dorosłych.

Skany mózgowe wykazały zresztą podobne rezultaty. Młodzi dorośli oraz starsi dorośli z depresją mieli taką samą aktywność mózgową w regionie nazywanym ventral striatum, który jest zwiazany z uczuciem żalu. A także, w anterior cingulate cortex, który to region jest powiązany z regulacją emocji.

Aczkolwiek, zdrowi starsi dorośli nie mieli takiej samej aktywności mózgowej, co niemieccy naukowcy określają jako niższe poczucie żalu oraz lepszą kontrolę emocji.

Badanie naukowców z Niemczech pokazuje, że zdrowy, starszy dorosły może posługiwać się zdrowszymi emocjonalnymi strategiami, kiedy patrzy na okoliczności życiowe. Jedną ze strategii może być mówienie sobie, że wszystko jest kwestią szczęścia. W ten sposób, taka osoba unika obwiniania siebie.

Nie jest to zresztą pierwsze badania, które pokazuje, że pożegnanie się z żalami jest generalnie dla nas dobre. Albowiem, badacze z uniwersytetu Concordia University w Montrealu w Kanadzie pokazują, że żal może mieć negatywny wpływ na nasz układ odpornościowy oraz hormony.

Problemy zdrowotne związane ze stałym przeżywaniem żalu to, między innymi, uczucia depresyjne oraz katar, jak donoszą kanadyjscy badacze w AARP Bulletin.

Komentarze do: Pożegnanie się z żalem jest lepsze dla zdrowego starzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz