Szukaj

Powtarzalne rytuały uważane za bardziej efektywne?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Texas w Austin i opublikowanych w czerwcowym wydaniu Cognition, mimo że nauka jest już tak dalece zaawansowana, ludzie dalej chętnie szukają logiki w nadprzyrodzonych rytuałach, które wymagają silnego zaangażowania i dużo wolnego czasu.To pierwsza psychologiczna analiza tego, jak ludzie z różnych kultur oceniają skuteczność rytualnych przekonań. Wyniki rzucają nowe światło na procesy poznawcze i na to jak ludzie intuicyjnie tworzą sens tego, czego nawet nie znają.

"Jedną z najbardziej niezwykłych cech ludzkiego poznania jest umiejętność dostosowywania nadprzyrodzonego wytłumaczenia, pozwalającego zrozumieć świat wokół nas" - mówi Cristine Legare, adiunkt w Departament of Psychology na University of Texas w Austin.

Myślenie przyczynowo-skutkowe jest ważne dla przetrwania człowieka, więc to naturalne, że szukamy logiki w czynnościach opierających się na powtórzeniach i specjalnych procedurach.

Na przykład, jeśli mechanik mówi, że sprawdził jakąś część samochodową pięć razy, to fakt, że robi to tak często sprawia, że klient przecenia efekty jego pracy.


By dowiedzieć się, jak ludzie oceniają skuteczność magicznych rytuałów, Legare i jego student Andre Souza przeprowadzili badania w Brazyli, kraju pełnego rytuałów, zwanych simpatias.

Wykorzystywane są one do radzenia sobie z różnymi problemami: od rzucenia palenia do odpierania pecha. Są one bardzo typowe - mnóstwo różnych kroków i powtarzalność.

Naukowcy przepytali 162 Brazylijczyków i natrafili na różne odmiany simpatias. Zgodnie z wynikiem, 3 części rytuału mają wpływ na jego powodzenie: liczba kroków, powtarzalność i określony czas.

Co ciekawe, gdy te same badania przeprowadzono wśród 68 respondentów z USA, okazało się, że większość z nich nie wierzy w simpatias. Co jeszcze bardziej interesujące, uczestnicy wysoko ocenili rytuał mający za zadanie pozbycie się smutku, gdyż zawiera on w sobie wiele kroków i powtórzeń.

Rytuał na "odczynienie smutku"

W metalowym pojemniku umieść liście białej róży. Następnie podpal je, a popiół z nich umieść w białej plastikowej torebce. Zostaw ją na rozdrożu. Powtórz to siedem dni z rzędu.

Choć simpatias początkowo praktykowane były tylko w Brazylii, wiele rytuałów jest szeroko akceptowanych w USA. Badania pokazują, że mimo braku konkretnych dowodów, ludzie znajdują logikę w magicznych rytuałach.

Komentarze do: Powtarzalne rytuały uważane za bardziej efektywne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz