Szukaj

Powtarzalne rytuały uważane za bardziej efektywne?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Texas w Austin i opublikowanych w czerwcowym wydaniu Cognition, mimo że nauka jest już tak dalece zaawansowana, ludzie dalej chętnie szukają logiki w nadprzyrodzonych rytuałach, które wymagają silnego zaangażowania i dużo wolnego czasu.To pierwsza psychologiczna analiza tego, jak ludzie z różnych kultur oceniają skuteczność rytualnych przekonań. Wyniki rzucają nowe światło na procesy poznawcze i na to jak ludzie intuicyjnie tworzą sens tego, czego nawet nie znają.

"Jedną z najbardziej niezwykłych cech ludzkiego poznania jest umiejętność dostosowywania nadprzyrodzonego wytłumaczenia, pozwalającego zrozumieć świat wokół nas" - mówi Cristine Legare, adiunkt w Departament of Psychology na University of Texas w Austin.

Myślenie przyczynowo-skutkowe jest ważne dla przetrwania człowieka, więc to naturalne, że szukamy logiki w czynnościach opierających się na powtórzeniach i specjalnych procedurach.

Na przykład, jeśli mechanik mówi, że sprawdził jakąś część samochodową pięć razy, to fakt, że robi to tak często sprawia, że klient przecenia efekty jego pracy.

Zobacz również:By dowiedzieć się, jak ludzie oceniają skuteczność magicznych rytuałów, Legare i jego student Andre Souza przeprowadzili badania w Brazyli, kraju pełnego rytuałów, zwanych simpatias.

Wykorzystywane są one do radzenia sobie z różnymi problemami: od rzucenia palenia do odpierania pecha. Są one bardzo typowe - mnóstwo różnych kroków i powtarzalność.

Naukowcy przepytali 162 Brazylijczyków i natrafili na różne odmiany simpatias. Zgodnie z wynikiem, 3 części rytuału mają wpływ na jego powodzenie: liczba kroków, powtarzalność i określony czas.

Co ciekawe, gdy te same badania przeprowadzono wśród 68 respondentów z USA, okazało się, że większość z nich nie wierzy w simpatias. Co jeszcze bardziej interesujące, uczestnicy wysoko ocenili rytuał mający za zadanie pozbycie się smutku, gdyż zawiera on w sobie wiele kroków i powtórzeń.

Rytuał na "odczynienie smutku"

W metalowym pojemniku umieść liście białej róży. Następnie podpal je, a popiół z nich umieść w białej plastikowej torebce. Zostaw ją na rozdrożu. Powtórz to siedem dni z rzędu.

Choć simpatias początkowo praktykowane były tylko w Brazylii, wiele rytuałów jest szeroko akceptowanych w USA. Badania pokazują, że mimo braku konkretnych dowodów, ludzie znajdują logikę w magicznych rytuałach.

Komentarze do: Powtarzalne rytuały uważane za bardziej efektywne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz