Szukaj

Posiadanie psa jest równie dobre co posiadanie najlepszego przyjaciela

Podziel się
Komentarze0

Pies naprawdę jest najlepszym przyjacielem człowieka. A teraz jest to udowodnione naukowo. Wiele badań już wykazało, że posiadanie psa lub kota pozwala ludziom być bardziej szczęśliwymi albo żyć w lepszym zdrowiu. Ale, aż do tej pory, związek przyczyna/efekt (posiadanie zwierzęcia w domu i dobrego sampopoczucia) nie był bardzo jasny.Od tej pory, jak podkreśla Rob Stein, w blogu The Checkup w Washington Post, nowe badania wskazują, iż zalety posiadania psiego bądź kociego towarzysza są realne i ważne.

Zespół psychologów z uniwersytetu w Miami oraz z uniwersytetu w Saint-Louis, spróbował dowiedzieć się, jakie są prawdziwe korzyści z posiadania zwierzęcia domowego.

Wyjaśniają oni w Journal of Personality and Social Psychology: zostało udowodnione, że zwierzęta domowe mogą pomóc ludziom w stawianiu czoła ważnym czynnikom stresu, natomiast, niewiele wiemy o zaletach dla dobrego samopoczucia na co dzień.

I co naukowcy stwierdzili? Otóż, że korzyści emocjonalne z posiadania zwierzęcia domowego mogą równać się z korzyściami wypływającymi z przyjaźni międzyludzkiej, podkreśla The Huffington Post. Rezultaty, opublikowane w Journal de Psychologie Sociale, oparte są na trzech doświadczeniach.


Doświadczenie numer jeden:
217 osób odpowiedziało na kwestionariusz mający ocenić poczucie własnej wartości, samotność, chorobę, depresję oraz poziom aktywności.


W tym stadium, badacze stwierdzili, że właściciele zwierząt domowych mieli mniejsze tendencje do bycia osamotnionymi oraz mieli większe poczucie własnej wartości.

Doświadczenie numer dwa: 56 właścicieli psów odpowiedziało na ten sam kwestionariusz co w przypadku pierwszego doświadczenia. Co więcej, dostarczyli oni informacji na temat relacji, jaką mieli ze swoim psem i z innymi ludźmi.

Wyniknęło z tego, że w przypadkach, kiedy relacja z psem uzupełnia raczej, a nie konkuruje z relacją utrzymywaną z ludźmi, właściciel psa wyciąga lepsze korzyści z tej relacji z psem.

W rzeczywistości ... często obserwujemy, że ludzi, który cieszą się bardziej ze swoich domowych zwierząt, są również bliżej z ludźmi ważnymi w ich życiu i otrzymują więcej wsparcia z ich strony, a nie mniej.

Doświadczenie numer trzy: badacze poprosili 97 studentów z pierwszego roku o opisanie momentu, kiedy poczuli się wykluczeni ze społeczeństwa, a następnie o opisanie swojego ulubionego zwierzęcia domowego albo ulubionego przyjaciela. Pisanie o zwierzęciu było tak samo skuteczne co pisanie o przyjacielu, jeśli chodzi o zminimalizowanie tego uczucia odrzucenia.

Zdaniem badaczy, to wszystko udowadnia, że zwierzę może dostarczyć takich samych korzyści co przyjaciel ludzki. Jeśli zwierzęta są „psychologicznie bliskie” swojemu właścicielowi, to mogą one przyczyniać się do dobrego samopoczucia swojego właściciela, tak samo jak i inni ludzie.

PS: badanie to mówi o psach, ale nic nie przeszkadza zakładać, że rozumowanie to również przekłada się na koty...

Komentarze do: Posiadanie psa jest równie dobre co posiadanie najlepszego przyjaciela

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz