Szukaj

Portret polskiego turysty

Gorący okres urlopowy oficjalnie rozpoczęty. Lubimy wyjeżdżać na długo i wypoczywać w pełni. W ubiegłym roku ponad 13 milionów Polaków wybrało urlop w kraju, a prawie pięć milionów za granicą.

Gdzie podróżujemy, ile wydajemy na zagraniczne wojaże i jak sprawić, by na dłużej niż dwa dni oderwać się od pracy? Przedstawiamy mapę urlopową polskiego turysty i poradnik amatora wypoczynku.

Wypoczywać trzeba umieć

Koniec wiosny i lato to okres, kiedy zaczynamy z utęsknieniem wyczekiwać urlopu. Pogoda sprzyja aktywności, dlatego częściej myślimy także o wyjściu do restauracji, kina, czy o zrobieniu remontu, nierzadko zastępując nimi wakacje. Mimo iż koszty wydają się być wysokie, warto zainwestować w odpoczynek i regenerację organizmu. Jak mówi Andrzej Jabłoński, specjalista marki HoMedics w Polsce, sam rodzaj i koszt wypoczynku nie mają znaczenia, jeśli w parze nie idzie jakość.

Z badań wynika, że Polacy nie potrafią odpoczywać, dlatego najważniejsze jest zapewnienie sobie komfortu wypoczywania poprzez wyłączenie komputera i telefonu oraz zostawienie dokumentów w pracy. Strategia urlopu i uporządkowanie spraw zawodowych przed wyjazdem jest już połową sukcesu. Według psychologów podstawą właściwego urlopu jest zupełna zmiana środowiska i oderwanie się od starego stylu życia, którym najczęściej rządzi praca. - Dlatego wakacje to odpowiedni czas na szczególne zadbanie o organizm poprzez regularny wysiłek fizyczny, domowe SPA i relaksujące masaże. Prawidłowe zaplanowanie urlopu i odsunięcie pracy na dalszy plan są dla bezcenne zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego - dodaje Andrzej Jabłoński z HoMedics.

Finanse na urlopie

Pozostaje kwestia finansowania wakacji. W zależności od tego, gdzie i na jak długo chcemy wyjechać, przeciętnie koszty kształtują się od kilkuset do ponad dwóch tysięcy złotych za osobę. Jednak wartościowy wypoczynek wcale nie musi być drogi - równie dobrze można się zrelaksować w podmiejskiej wiosce, jak i na egzotycznej wyspie. Nawet dla tych, którzy nie zabezpieczyli się odpowiednio wcześniej, nie wszystkie drzwi są zamknięte - istnieje możliwość skorzystania z jednego z wielu dostępnych w okresie letnim kredytów. Czas przyznawania kredytu gotówkowego jest coraz krótszy, a decyzję w banku możemy otrzymać już po 15 minutach od złożenia kompletnego wniosku - mówi Mariusz Frątczak, dyrektor Goldenegg i ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego.


Jednak w przypadku zaciągania pożyczki na wakacje, należy zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe koszty. - W okresie promocji banki będą gotowe do zmniejszenia prowizji za udzielenie pożyczki nawet do zera, lecz kosztem podniesienia marży, co efektywnie zwiększy koszt całego kredytu. Kolejną pułapką finansową są oczywiście ubezpieczenia często zamieniane z prowizją, lecz bardzo kosztowne. Czasami podpisujemy umowy na taki kredyt nie będąc do końca świadomi, że go zaciągamy. Dzieje się tak, kiedy w biurze podróży kupujemy wyjazd na raty. Wtedy sprzedawca usługi turystycznej jest również pośrednikiem banku przy usłudze finansowej. A klient finalnie po zakończonym urlopie spłaca przez około 3 kolejne lata zaciągnięty kredyt. Należy pamiętać,
że koszt takiego wyjazdu zwiększa się nam o minimum 20% - wyjaśnia Mariusz Frątczak.

Oscypek czy plaża?


Mimo iż wakacje spędzone w Polsce nierzadko są droższe od zagranicznych, okazuje się, że krajowe urlopy nadal mają wielu sympatyków. Według danych Instytutu Turystyki w ubiegłym roku 33,9 mln Polaków w wieku 15 lat i powyżej wzięło udział w podróżach turystycznych na terenie kraju, w tym 13,7 mln z nich wyjechało na pięć i więcej dni. Najczęściej wybieraliśmy się w odwiedziny oraz by wypocząć i pozwiedzać, a najpopularniejszymi kierunkami dłuższych podróży były tradycyjnie tereny nadmorskie i górskie. Tym samym odpoczynek nad Bałtykiem wybrało 37% badanych, na oscypka skusiło się 26%, co piąty ankietowany wyjechał do miasta, a 15% wybrało wypoczynek nad jeziorem.

Jazda na rowerze, gra w piłkę, jogging i pływanie kontra opalanie się, masaże i sauna - tryb wypoczynku możemy sami dopasować do własnych potrzeb. Ogromne znaczenie ma sposób zaplanowania wakacji – osobom na co dzień spędzającym czas przed komputerem przyda się wzmożona dawka ruchu, natomiast pracownicy fizyczni na pewno chętnie wyczekują perspektywy leżenia na plaży. Jednak niezależnie od tego, jaki urlop wybierzemy i gdzie, należy pamiętać, że czas urlopu to okazja do „naładowania baterii” na kolejną połowę roku. 

Komentarze do: Portret polskiego turysty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz