Szukaj

Poker: jak poznać, że przeciwnik kłamie?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy, badając ruchy zawodowych graczy w pokera, odkryli "niezawodny" sposób na rozpoznawanie kłamstwa. Jak? Przyglądając się ruchom rąk grających. Badanie ukazało się w Psychological Science.Aby zrealizować ten projekt, naukowcy zrekrutowali do niego 78 uczestników - studentów. Zadaniem uczestników było oszacowanie stopnia pewności siebie graczy w pokera, ukazanych na filmach wideo.

Uczestników poproszono, aby zwracali uwagę na rękę grającego. Podzielono ich następnie na 3 grupy. 

W pierwszej, filmy wideo pokazywały jedynie twarz i tors grającego – w tym przypadku uczestnicy nie byli w stanie wykryć kłamstwa.


Oznacza to, że słynna „pokerowa” twarz faktycznie może zmylić przeciwnika.

W drugiej grupie uczestnicy widzieli tors i ręce grającego. Okazało się, że ruchy motoryczne mogą zdradzać intencje grającego – drugiej grupie o wiele lepiej udało się wykryć kłamstwo niż grupie pierwszej.

Trzecia grupa z kolei oglądała te same filmy co grupa druga, ale poproszono ich o ocenę płynności ruchów graczy. I to właśnie pozwoliło stwierdzić, że we wszystkich przypadkach, kiedy gracze mieli lepsze karty, ich ruchy były o wiele pewniejsze, bardziej płynne.

Zdaniem autorów tego badania, udało im się wykazać, że język ciała może ujawniać wiele rzeczy, nawet w przypadku zawodowych graczy pokerowych, wytrenowanych w kłamaniu i w ukrywaniu emocji. Oznacza to, że nie tylko twarz jest zwierciadłem emocji.

Komentarze do: Poker: jak poznać, że przeciwnik kłamie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz