Szukaj

Podglądanie ludzi sprawia, że tyjesz…

Podziel się
Komentarze0

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się podejrzeć sms na komórce twojego partnera? Wyszukiwać za ile są sprzedawane domy na twojej ulicy? Może czasami wklepujesz w Google nazwiska swoich nowych znajomych po pierwszym spotkaniu? Podglądanie stał się normą w naszym dzisiejszym wysoko zaawansowanym technicznie społeczeństwie. Ale podglądanie może grozić zniszczeniem związków, a także może szkodzić naszemu zdrowiu.Powiedzmy to jasno, twoja wścibska natura może siać spustoszenie, zarówno fizyczne i emocjonalne, z konsekwencjami, których się nawet nie spodziewasz.

Po pierwsze, przybieranie na wadze

Podlądanie może dodać ci kilogramów. To może  być bardzo stresujące, stałe martwienie się, że możesz być przyłapany/przyłapana na gorącym uczynku, w samym środku twojej wścibskiej działalności. A stałe zacieranie śladów, kiedy węszysz wokół, może prowadzić do emocjonalnego przejadania się.

Co gorsza, stres wyzwala produkcję kortyzolu, czyli hormonu, który, kiedy jest obecny w wielkich ilościach, wchodzi w interakcję z hormonem regulującym apetyt, czyli z leptyną. Innymi słowy, prowadzi do wzrostu apetytu.

Jeżeli jesteś podglądaczem, zapytaj siebie: o czym ja myślę? I dlaczego podglągam? Jak się z tym czuję?, sugeruje pani Dawn Billings, psychoterapeutka w Orange City. Zamiast zajadać te uczucia, spróbuj je wyrazić.

Jeżeli podglądasz z powodu braku zaufania opartego na doświadczeniach z przeszłości, porozmawiaj o tym otwarcie. Zastąp bezmyślne jedzenie rozmową twarzą w twarz.

Po drugie, bezsenność

Obsesja jeszcze nie odkrytymi informacjami (gdzie moja siostra trzyma ten pierścionek, który dała jej babcia?) albo próby przyłapania nastolatka (zobaczmy, co trzyma pod swoim materacem...) utrzymuje twój mózg w stanie wysokiego pobudzenia.


Poza tym, stałe skupienie na wewnętrznym problemie, który prowadzi do wścibstwa, przeżuwanie go w umyśle (chciałabym, żeby to mi babcia dała ten pierścionek; obawiam się, że mój syn zadaje się z wątpliwym towarzystwem...), sprawia, że o wiele ciężej jest się rozluźnić i zapaść w spokojny, ozdrowieńczy sen.

Poznanie prawdziwej przyczny potrzeby podglądania z całą pewnością może pomóc w ostudzeniu emocjonalnych reakcji, które prowadzą kogoś do ingerowania w czyjąś prywatność i naruszania jej granic, mówi pani Lisa Brateman, psychoterapeutka z Nowego Jorku.

Sugeruje ona – znowu – szczerą rozmowę z osobą, którą masz skłonność podglądać. Kiedy ludzie zadają pytania, zamiast podglądać, pojawia się szacunek w relacji, który pozwala się rozluźnić i rozwiązać problem.


Możemy sobie radzić z tym, o czym wiemy,
dodaje Lisa Brateman. Na przykład, jeżeli wiesz, że twoja babcia wiedziała, iż twojej siostrze spodoba się TEN pierścionek, albo że twój syn gromadzi pod materacem magazyny z „dziewczynami”, otwarta rozmowa na ten temat może wymazać niewiadome produkujące lęk, który sprawia, że twoje noce są bezsenne.
Jeżeli nie możesz porozmawiać szczerze na ten temat z tą osobą, użyteczna może być rozmowa z psychoterapeutą.

Pamięć, funkcjonowanie mózgu, osąd

Nadmiar adrenaliny oraz kortyzolu, co jest dobrze znane dla „reakcji walcz bądź uciekaj” (fight-or-flight response), jest powodowany przez podglądanie i wysyła gotującą się krew do głównych organów ciała oraz kończyn. W związku z tym, mniej krwi pozostaje w płacie czołowym, który jest częścią mózgu odpowiedzialną za rozwiązywanie problemów oraz inne ważne funkcje kognitywne.

Jeżeli czujesz, że musisz podglądać, na jakimś poziomie musisz czuć, że zostałaś/zostałeś porzucona/porzucony, wyrzucona/wyrzucony poza nawias, mówi pani Dawn Billings, psychoterapeutka w Orange City.

Jest to bolesne i powoduje stres oraz lęk, które wpływają na zdolność osądu oraz hamują pamięć. Aby odzyskać siebie oraz swoje funkcje mózgowe, zadaj sobie kilka pytań:

1. dlaczego mam tę potrzebę podglądania?

2. jak zniszczyłabym/zniszczyłbym moją relację z osobą, którą podglądam, gdyby mnie na tym przyłapano?

3. czy naruszam, pogwałcam albo niszczę czyjeś zaufanie poprzez podglądanie?

Spójrz uczciwie na swoje odpowiedzi i spróbuj stwierdzić, czy rozmowa o tym z osobą, którą podlądasz może pomóc, czy też może potrzebujesz czegoś bardziej intensywnego, jak terpia. Czasami poglądanie jest objawem problemu w związku, czasami jest związane z niskim samopoczuciem, z zazdrością, z gniewem, ze strachem. Psychoterapia może pozwolić rozwiązać problem.

Komentarze do: Podglądanie ludzi sprawia, że tyjesz…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz