Szukaj

Poczucie humoru i wesołość może dorosłym pomóc znaleźć przyjaciół!

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego ludzie z wiekiem nie przestają się bawić, mimo że większość innych ssaków z czasem zaprzestaje takiego zachowania? Zgodnie z opinią naukowców z Penn State, opublikowaną w American Journal of Play, zabawowość może pełnić olbrzymią rolę w przypadku ludzkich preferencji wyboru znajomych, sygnalizując pozytywne cechy, które oznaczają, że dana osoba może stać się partnerem długoterminowym.Ludzie i inne zwierzęta wysyłają różne sygnały, które określają ich wartościowość jako przyjaciół, mówi profesor i szef Department of Recreation, Park and Tourism Management Garry Chick. Tak jak ptaki przybierają jaśniejsze upierzenie lub kolor, by przyciągnąć partnerki, tak mężczyzna może zaimponować kobiecie, pokazując jej drogi samochód albo ciuchy.

Wesołość również jest sygnałem - pokazuje nieagresywność i mniejsze prawdopodobieństwo zranienia kobiety (lub jej potomstwa). Zaś cecha ta u kobiety świadczyć może o jej młodości i płodności.


Chick i jego koledzy rozwinęli poprzednie badania, które zawierały 13 opisów cech, których ludzie szukają u potencjalnego partnera. Autorzy dodali natomiast trzy nowe - "z poczuciem humoru", "kochający zabawę" i "zabawny", a także przepytali 164 mężczyzn i 89 kobiet - studentów w wieku 18-26 lat.

Z 16 opisów, te trzy dodane zajmowały kolejno drugie, trzecie i czwarte miejsce wśród cech, których kobiety szukają u mężczyzn. Ci natomiast wyżej ocenili "atrakcyjność fizyczną" czy "zdrowie".

To, że cechy takie jak poczucie humoru czy zabawność są na czele, nie znaczy, iż przyszły partner będzie wykazywał takie cechy. Tym bardziej, że większość studentów przesiąknięta jest kulturą zachodnią. Jednakże wnioski, iż są one istotne przy ocenianiu potencjalnych partnerów, wcale nie są zbyt daleko idące, dodaje Chick.

Komentarze do: Poczucie humoru i wesołość może dorosłym pomóc znaleźć przyjaciół!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz