Szukaj

Poczucie bezsilności sprawia, że zadania są trudniejsze fizycznie

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, że ludzie, którzy czują się osobiście i społecznie bezsilni, widzą świat w innym świetle i postrzegają zadania jako bardziej wymagające fizycznie, w porównaniu z osobami, które mają silne poczucie władzy. Są to wyniki badań opublikowanych w „Journal of Experimental Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, na czele z Eun Hee Lee, pokazali w badaniach, że moc człowieka może zmienić jego postrzeganie przedmiotów oraz fakt, że osobiste odczucia na temat pozycji społecznej mogą wpłynąć na  postrzeganie środowiska fizycznego. Aby otrzymać te wyniki, badacze przeprowadzili serię eksperymentów z wykorzystaniem studentów z kampusu Uniwersytetu w Cambridge.

W pierwszym eksperymencie brało udział 145 uczestników. Zostały im przedstawione serie oświadczeń i poproszono o ocenę, jak bardzo stosuje się do nich. Na przykład: „Nie mogę zmusić ludzi, aby słuchali, co mówię.” To było określenie przekonania uczestników, w zakresie swoich kompetencji w relacjach społecznych. Badani zostali poproszeni, aby podnieść pudła i odgadnąć, ile każde z nich waży. Naukowcy odkryli, że im niższe czyjeś poczucie władzy społecznej, tym bardziej uważali, że pudła ważą więcej.

W drugim eksperymencie, 41 uczestników poproszono, aby usiedli w fotelu w jednej z dwóch pozycji. Pierwsza była dla dominującego stanowiska, z jednym łokciem na poręczy fotela, a drugim na biurku. Druga pozycja była bardziej krępująca. Uczestnicy siedzieli z opuszczonymi barkami i rękami schowanym pod nogami. Wszyscy pacjenci zostali ponownie poproszeni o odgadnięcie ciężaru pudełka. Ale w drugim eksperymencie ci, którzy siedzieli w dominującej pozycji dali dokładniejsze ciężary, podczas gdy badani siedzący w drugiej pozycji nadal przeceniali wagę.

W trzecim eksperymencie badacze zapytali 68 uczestników, aby przypomnieć sobie sytuacje, w których ich zdaniem byli albo potężni albo bezsilni. Zostali oni następnie zobowiązani do oszacowania masy skrzynek jeszcze raz, ale powiedziano im, że byli testowani na efekt ćwiczeń pamięci autobiograficznej. W tym badaniu, badacze odkryli, że osoby, które przypomniały sobie sytuacje, w których ich zdaniem mieli dużo siły, bardziej dokładnie oszacowali masy, podczas gdy ci, którzy pamiętali czasy, w których czuli się bezsilni wyolbrzymiali wagę.

Naukowcy wyjaśniają: - Niniejsza praca sugeruje, że uczucie bycia słabszym - czy to ze względu na nieodłączną cechę osobowości w kontaktach z innymi  lub ze względu na cechy, które zostały im przyznane przez rolę społeczną - prowadzi ludzi do postrzegania przedmiotów inaczej.

Tłumaczyła: Angelika Masłowska

Komentarze do: Poczucie bezsilności sprawia, że zadania są trudniejsze fizycznie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz