Szukaj

Plotkowanie pozytywnie wpływa na samopoczucie

Podziel się
Komentarze0

Według brytyjskich naukowców plotkowanie może kieć korzystny wpływ na samopoczucie — przynajmniej dla plotkujących.Zespół badawczy z Staffordshire University w Wielkiej Brytanii wykazał, że osoby plotkujące czują, że mają większe wsparcie, a tzw. pozytywne plotkowanie (chwalenie innej osoby) może krótkotrwale podnieść poczucie własnej wartości.


W przeprowadzonym badaniu Jennifer Cole i Hannah Scrivener analizowali odpowiedzi 160 uczestników, którzy wypełnili ankietę pytającą o skłonność do plotkowania, poczucie własnej wartości, wsparcie społeczne oraz o ogólne zadowolenie z życia.

Częstsze plotkowanie związane było z większym poczuciem wsparcia, ale juz nie z poczuciem własnej wartości czy z ogólnym zadowoleniem z życia.


Następnie naukowcy poprosili 140 osób o przedstawianie fikcyjnej osoby w dobrym lub w złym świetle. Osoby odnoszące się pozytywnie do omawianej osoby miały większe poczucie własnej wartości od tych, które o fikcyjnej osobie mówiły w sposób negatywny.

– Plotkowanie zazwyczaj postrzegamy jako coś złego. Nasze badania sugerują, że czasami plotkowanie — w szczególności w sposób chwalący inne osoby — może przynosić pewne korzyści plotkującym, pomimo tego, że takie osoby są zazwyczaj źle postrzegane – powiedziała Cole w komunikacie prasowym British Psychological Society.

Wyniki badania przedstawiono 7 września na konferencji British Psychological Society.

Komentarze do: Plotkowanie pozytywnie wpływa na samopoczucie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz