Szukaj

Planowanie mniej skuteczne, kiedy żonglujesz kilkoma celami równocześnie

Podziel się
Komentarze0

Kiedy mamy w głowie jakiś cel, najskuteczniej jest opracować konkretny plan, aby osiągnąć to, co chcemy. Ale, kiedy próbujemy osiągnąć wiele celów jednocześnie, plan może nie być już aż tak efektywny. Badanie na ten temat ukazało się w przeglądzie naukowym Journal of Consumer Research.Prace te obejmują rezultaty wielu przeprowadzonych eksperymentów. Okazało się, że dla ludzi, którzy mają jeden cel tylko, posiadanie planu pomagało im w osiąganiu celu. Ale, planowanie nie pomogło tym, którzy mieli na widoku aż sześć celów.

Może się tak dziać, ponieważ ludzie są zbyt zajęci i przeciążeni, kiedy myślą o wszystkim, co powinni wziąć pod uwagę, aby osiągnąć wiele celów  w jednym czasie. Ważne są również przeszkody, które napotykają na swojej drodze.

Podsumowując, naukowcy piszą w artykule: obecne odkrycia sugerują, że kiedy ludzie kształtują konkretne plany dla wielu celów, trudności z osiągnięciem danego celu stają się o wiele bardziej wyraźne. W takiej chwili zaangażowanie zaczyna słabnąć, a ludzie nie są w stanie osiągnąć celu, wbrew swoim najlepszym intencjom.


Aczkolwiek, artykuł w Journal of Consumer Research mówi jeszcze, że ludzie mieli większe szanse na osiągnięcie swoich mnogich celów, kiedy zdawali sobie sprawę z tego, że inni ludzie mają jeszcze więcej tych celów przed sobą.

Ostatnio, inne badanie opublikowane w Journal of Communication pokazało, że nawet jeżeli udowodniono już, iż robienie wielu zadań jednocześnie (oglądanie telewizji i czytanie książki, oglądanie telewizji i pracowanie na komputerze, czytanie książki i słuchanie radia, na przykład) prowadzi do niższej jakości pracy oraz dodaje stresu, to jednakże w dalszym ciągu to robimy, ponieważ daje nam to swoistego rodzaju emocjonalną satysfakcję.

W tym badaniu, naukowcy odkryli, że ludzie byli bardziej skłonni do multizadaniowości, kiedy musieli wykonać rutynowe zadania, uczyć się bądź pracować. Aczkolwiek, mutlizadaniowość nie przekłada się na dobre jakościowo wykonywanie zadań.

Komentarze do: Planowanie mniej skuteczne, kiedy żonglujesz kilkoma celami równocześnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz