Szukaj

Pierwsza randka

Podstawową komórką społeczną jest rodzina. To w niej wychowujemy się, uczymy jak żyć i tworzyć relacje z innymi ludźmi. Kiedy dorastamy, pojawiają się zauroczenia. Zaczynamy chodzić na pierwsze randki i przeżywać związane z nimi emocje. Pierwsza randka jednym może dostarczać wiele stresu, a dla innych być tzw. „chlebem powszednim”.

Pierwsza randka

Niektóre osoby poznają swoich przyszłych partnerów już w szkole podstawowej czy liceum, mając w dorosłym życiu za sobą tylko jedną pierwszą randkę. Dla innych randkowanie staje się stylem życia i nieustannym poszukiwaniem. Nadchodzi jednak czas, kiedy chcemy, aby pierwsza randka zaowocowała czymś więcej niż tylko mile spędzonym czasem.

Gdzie iść na pierwszą randkę

Badania prowadzone przez jeden z najpopularniejszych portali randkowych wykazały, że według około połowy przepytanych kobiet oraz ponad jednej trzeciej mężczyzn najlepszym sposobem spędzenia pierwszej randki jest rozmowa przy kawie. Z kolei jedna trzecia spośród badanych panów uważa, że lepsze będzie spotkanie na świeżym powietrzu.

Miejsce i sposób spędzenia czasu, które wybierzemy, nie powinny mieć zbyt intymnego charakteru - np. część kobiet nie będzie chciała na pierwszej randce rozbierać się do kostiumu kąpielowego. Zasada jest bardzo prosta - jeśli to my proponujemy spotkanie, wybierzmy kawiarnię, kino czy spacer. Tradycyjne rozwiązania są najlepsze, a jeśli nasza randka okaże się udana, przyjdzie czas na wymyślanie nietuzinkowych form wspólnego spędzania czasu.

Jak się ubrać na pierwszą randkę

W zależności od tego, jakie miejsce wybierzemy na pierwszą randkę, powinniśmy odpowiednio skompletować nasz strój. Nie wybierajmy zbyt odważnych stylizacji, ubierzmy się tak, by podobać się samemu sobie.

Spotkanie na kawie

Najważniejsze, żebyśmy czuli się komfortowo i zrobili dobre „pierwsze wrażenie". Powinniśmy wyglądać czysto i świeżo. Nie przesadzajmy z makijażem i perfumami. Zadbajmy przede wszystkim o świeży oddech (nigdy nie wiadomo, czy nie dostaniemy niespodziewanego całusa), czyste dłonie, paznokcie i włosy.

Spacer na świeżym powietrzu

Jeśli udajemy się na spacer, wybierzmy wygodne buty (najlepiej zrezygnować ze szpilek, w których będziemy po 10 minutach chodzenia myśleć jedynie o bólu nóg). Zadbajmy o to, żeby pierwszy spacer odbył się w pogodny dzień. Słońce wyzwala w nas pozytywne uczucia i sprawia, że „chce się żyć”.

Co wypada, a co nie na pierwszej randce?

Zróbmy dobre wrażenie

Myślmy pozytywnie, wyrażajmy swoje myśli, żartujmy i przede wszystkim uśmiechajmy się. Nikt nie będzie chciał przebywać z marudzącym ponurakiem. Mimo, że dla niektórych „pierwsza randka” brzmi strasznie i kojarzy się ze stresem, nie musi wcale tak wyglądać . Wszystko zależy od nas. Jeśli nasz towarzysz poczuje, że podchodzimy do spotkania na tzw. „luzie” sam zacznie zachowywać się swobodniej, co zmniejszy szansę na nastanie niezręcznej ciszy. Pamiętajmy, że ludzie są różni. Niektórzy lubią dużo mówić, inni wręcz odwrotnie. Zachowajmy zdroworozsądkowy umiar - dajmy wypowiedzieć się swojemu partnerowi. Ludzie pozytywnie reagują na osoby, które ich słuchają.

Zainteresujmy ciekawym tematem

Postarajmy się znaleźć wspólne zainteresowania. Jeśli oboje mamy np. zwierzaka, który jest naszym pupilkiem, możemy wymienić się doświadczeniami i poopowiadać o jego ciekawych nawykach. Dobrym tematem rozmów będą też filmy, seriale i programy telewizyjne. Przyjemnie i bezpiecznie jest podzielić się opinią o sprawach, które nas bezpośrednio nie dotyczą. Miło rozmawia się o zainteresowaniach, pasjach i hobby. Jeśli druga strona jest w czymś dobra (np. uwielbia grać w tenisa), chętnie o tym opowie, a może nawet zechce nas czegoś nauczyć. Na pierwszej randce unikajmy tematów spornych, wywołujących skrajne emocje. Jeżeli np. zaczniemy rozmawiać o poglądach politycznych, nasze spotkanie z przyjemnej randki może zamienić się w żarliwą kłótnię.

Nie wypytujmy o osobiste sprawy

Na pierwszej randce mamy się poznać, ale zachowując część informacji dla siebie. Jeśli druga osoba zobaczy, że przekraczamy granicę, zadając zbyt osobiste pytania, z pewnością wycofa się z pierwszej randki rakiem. Nikt nie chce mówić nowo poznanemu człowiekowi o swoich osobistych sprawach. Nie na miejscu będzie też rozmowa o poprzednich związkach (jeżeli takie były). To niezręczny temat i właściwie „nie powie” nam nic o drugim człowieku. W złym guście będzie również nadmierne plotkowanie i obmawianie innych. Takie wypowiedzi świadczą przede wszystkim źle o nas, nie o osobie, o której mówimy.

Przywitanie i pożegnanie

To zwykle najbardziej kłopotliwa sprawa. Mężczyźni nie wiedzą, czy mogą pocałować kobietę na przywitanie, czy może po prostu podać jej rękę. Często obawiając się negatywnej reakcji, czekają na jej ruch. U kobiet może wystąpić podobna sytuacja. Najbezpieczniejszym zachowaniem jest cmoknięcie w policzek - z jednej strony pokażemy, że jesteśmy z tą osobą w ciepłej relacji, z drugiej - nie jest to zbyt zobowiązujące.

Pierwsza randka i co dalej?

Pierwsza randka w zależności od tego, czy ktoś nam się spodoba czy nie, może mieć swój ciąg dalszy. Oczywiście zależy to również od drugiej strony, która musi wyrazić chęć kontynuowania znajomości. Jeśli spotkanie uważamy za udane i dobrze czujemy się w towarzystwie osoby, z którą byliśmy na randce, warto jej o tym powiedzieć. Nie będzie to miało zbyt nachalnego charakteru, bo przecież nie wyznajemy od razu miłości. Dla naszego obiektu westchnień będzie to ważna informacja o tym, że lubimy go nie za to jak wygląda i ile zarabia, natomiast za to co mówi i jaki jest.

Jeżeli chcemy zbudować trwałą relację, powinniśmy się skupić na poznaniu drugiej osoby jak najlepiej i przekonaniu się, czy wspólne spędzanie czasu daje nam jakieś korzyści - oczywiście nie te materialne. Warto zadać sobie kilka pytań, na przykład czy znaleźliśmy kompana do rozmów, czy osoba jest godna zaufania i czy możemy się z nią pośmiać. Wielu ludzi uważa, że podstawą solidnego partnerskiego związku jest przyjaźń, nie natomiast „fajerwerki", związane z zauroczeniem, które szybciej gasną, jeżeli relacja jest „płytka”. Pamiętajmy o tym, że musimy postępować zgodnie z własnymi odczuciami. Rady znajomych nie pomogą w podjęciu decyzji, czy mamy ochotę nadal randkować , jeśli będziemy przekonani o tym, że druga osoba nas nie interesuje bądź męczy. Postępujmy tak, jak dyktuje nam serce.

Autor: Sylwia Bednarz

Komentarze do: Pierwsza randka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz