Szukaj

Pięć czynników, które kształtują osobowość

Ludzie są dziwni. To jest fakt. Aby użyć terminu amerykańskiej psycholog i pisarki, Hannah Holmes, wszyscy inni są „szczególni” w naszych oczach. Żyjemy bowiem w społeczeństwie, które składa się ze skomplikowanych jednostek, których osobowości są bardzo różne, w zależności od przypadku, i bardzo ciężkie do zrozumienia.


Wyjaśnia je Hannah Holmes w swojej książce na ten temat, zatytułowanej Quirk: Brain Science Makes Sense of Your Peculiar Personality (Ekscentryczność: wiedza o mózgu nadaje sens twojej szczególnej osobowości).

Używając modelu pięciu czynników psychologicznych (ekstrawersja, neurotyczność albo neurotyzm, ugodowość, sumienność i otwartość), Hannah Holmes pokazuje, jak każda z naszych osobowości rozwinęła się wraz ze swoim cechami szczególnymi; a wyjaśnienia te znajdziemy w wywiadzie na stronie internetowej My Daily.

Hannah Holmes zbliża do siebie badania nad zachowaniem i aktywnością naszego mózgu, prowadzone w wielu laboratoriach na całym świecie oraz „szczególne” postawy swoich przyjaciół, swojej rodziny i swoją własną. Postawiłam sobie pytanie: jeśli osobowość ma pochodzenie genetyczne, a ma, oznacza to więc, że wszystkie temperamenty wokół nas muszą być dobre do czegoś. Muszą i musiały pomagać naszemu gantunkowi w dokonywaniu postępów oraz w przeżyciu. Ale do czego może być użyteczna okropna osobowość? Wtedy właśnie zrozumiałam magię różnorodności, wyjaśnia uczona.

Dlatego też, jeśli jesteś w wysokim stopniu neurotykiem, to jesteś też i „psem stróżującym”. Twój mózg bardzo szybko rozpoznaje wyraz frustracji, który wskazuje na możliwość niebezpieczeństwa. I nie widzisz w taki sam sposób zachowań członków twojej „grupy” oraz członków grupy „obcej”, jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Yale, przywoływani przez stronę internetową Health News Digest.


Obserwatorzy ci są uzupełniani przez ekstrawertyków, którzy się rzucają w tłum, w zamieszanie. Ich funkcją jest natychmiastowa interwencja w dyskusję, w akcję... w walkę.


Jeśli twoja osobowość z kolei jest zaznaczona wysokim stopniem otwartości, twoją funkcją jest stymulowanie kreatywności gatunku, rozwijanie wiedzy poprzez testowanie nowych idei, nowych pomysłów...

Ci, którzy są bardziej skierowani na sumienność, są motorem społeczeństwa. Kiedy tylko oni są w akcji, sprawiają, że rzeczy są po prostu zrobione. Przetwarzają oni idee i projekty w konkretną rzeczywistość.

W końcu, osobowość, gdzie dominuje ugodowość, pomaga nam kontrolować nasze relacje i ograniczać konflikty. Mózg takiej osoby jest naturalnie altruistyczny, co pozwala jej łatwiej poświęcić się dla dobra wspólnego.

Co oczywiste, wszyscy posiadamy w sobie tych pięć czynników, a łączą się one ze sobą z mniejszą bądź większą siłą. Możesz być zarazem ekstrawertykiem oraz mieć wysoki poziom sumienności, co ogranicza zresztą twoją impulsywność.

To, co jest najbardziej zaskakujące, jak pisze Hannah Holmes w swojej książce, to związek między ewolucją gatunku ludzkiego a istnieniem niektórych osobowości. Osoby egoistyczne i agresywne są zresztą bardzo pożyteczne dla przeżycia gatunku. Jeśli zagraża im jakieś niebezpieczeństwo, reagują one bardzo szybko, bez zbytniego przejmowania się innymi, a w ten sposób ich szanse pozostania przy życiu są większe. Osobowości te nie są ciepłe, ale są bardzo skuteczne w osiąganiu swoich celów, bez zbyt dużej troski o środki, dzięki którym je osiągną.

Wielkim pytaniem pozostaje kwestia, czy jesteśmy w stanie zmienić swoją osobowość. Ewidentnie, jest to bardzo trudne. Ale pierwszą sprawą, aby tego dokonać, jest uświadomienie sobie właściwie naszego zachowania. A także stałe zapytywanie siebie o powody, dla których przyjmujemy podświadomie tę czy inną postawę.

Komentarze do: Pięć czynników, które kształtują osobowość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz