Szukaj

Ostatnie wyzwanie szympansa

Badanie opublikowane w American Journal of Primatology przez Zoological Society of London pokazuje, że tak samo jak ludzie, szympansy uwielbiają rozwiązywać zagadki i doświadczają z tego powodu niezwykłej satysfakcji. Naukowcy wyzwali 6 szympansów z ZSL Whipsnade Zoo, posługując się rurami hydraulicznymi ze stoiska DIY („zrób to sam”).Wyzwanie polegało na przeprowadzenie czerwonej kostki przez sieć rur, aż do otworu wylotowego w komorze wyjścia. Szympans mógł dokonać tego jedynie wtedy, kiedy wprowadził kijek do dziur w rurach, aby szturchaniem zmieniać kierunek ruchu kostki.

Poziom trudności podniesiono matowymi rurkami, tak aby szympansy mogły widzieć kostkę jedynie poprzez małe dziurki. Taki sam eksperyment przeprowadzono przy użyciu orzechów brazylijskich, ale usunięto komorę wyjścia, a smaczny orzech wypadał jako nagroda dla małpy.

Fay Clark z ZSL mówi: - Zauważyliśmy, że szympansy z uporem kończyły zadania, niezależnie od tego, czy chodziło o orzechy, czy o kostkę. A to sugeruje, że po prostu doświadczały takiej samej satysfakcji co ludzie, którzy rozwiązują krzyżówki, nie wysyłając potem kuponów konkursowych.

Grupa szympansów z doświadczenia zawiera 2 samice oraz 4 samców. Badanie to pozwoliło im rozwiązać nowy problem poznawczy w normalnym środowisku, poprzez dokonanie wyboru. Szympansy nie przeszły wcześniej treningu posługiwania się urządzeniem.

Clark dodaje: - Dla szympansów żyjących dziko, ćwiczenie to jest niczym grzebanie patykiem w ziemi w poszukiwaniu insektów. Może jest nawet nieco trudniejsze, ponieważ kostka nie przykleja się do kijka.

Szympansy wzięły udział w doświadczeniu całkowicie dobrowolnie. Badanie to sugeruje, że nasi dalecy kuzyni ze świata zwierząt mają motywację do rozwiązywania zagadek nawet wtedy, kiedy nie czeka na nie nagroda w postaci jedzenia. Robią to dla samego wyzwania, tak samo jak ludzie.

Komentarze do: Ostatnie wyzwanie szympansa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz