Szukaj

Osobowość nastolatka i kopiowanie nawyków wpływa na zachowanie społeczne

Dzieci z natury radzą sobie ze stresem płacząc, odwracając głowę lub utrzymują kontakt wzrokowy. Dorośli rozładowują napięcie emocjonalne za pomocą rozwiązywania problemów lub szukając wsparcia. Nowe badania opisują rozwijające się osobowości nastolatków i nawyki radzenia sobie z emocjami, a także ich wpływ na ich zachowania wobec innych.„Wszyscy rodzimy się z pewnymi tendencjami osobowości, np. widzimy, że dzieci są wybredne lub spokojne” – mówi Gustavo Carlo – „Te właściwości mogą zmieniać się, gdy ludzie doświadczają pewnych rzeczy lub wydarzeń, lub w wyniku wpływu rodziców, rówieśników i społeczności. Jednocześnie wraz z wiekiem nasze osobowości stają się bardziej stabilne.”

Carlo i jego koledzy poprosili do swojego badania 1557 uczniów w wieku od 12 do 15 lat w Walencji w Hiszpanii.

Naukowcy "zmierzyli" uczucia nastolatków w stosunku do innych, ich przeszłe prospołeczne i fizyczne zachowania agresywne, ich stabilność emocjonalną i to, jak radzą sobie ze stresem.

Odkryli oni, że młodzież, która częściej wykazuje empatyczne zachowania, lepiej radzi sobie ze stresem. Ludzie ci byli też bardziej skłonni do zachowań prospołecznych, takich jak wolontariat, darowizny lub pomoc przyjaciołom z problemami.


Odwrotnie, osoby niestabilne emocjonalnie, impulsywne, unikały problemów, były roztargnione oraz przejawiły oznaki agresji.

Empatyczne dzieci na ogół dobrze radzą sobie z emocjami i nie tracą panowania nad sobą. Jeśli jesteś bardziej opanowany, ludzie nie obawiają się ciebie i jesteś bardziej taktowny.

Uczenie młodzieży radzenia sobie ze stresem może im pomoc podjąć decyzję co do wykorzystywania technik radzenia sobie w oparciu o niepowtarzalne sytuacje.

W niektórych przypadkach, ludzie mogą korzystać zarówno z emocji jak i koncentracji na problemie. Np. ukierunkowanie emocjonalne może być bardziej korzystne dla dziecka w wypadku rozwodu rodziców, ponieważ nie może ono zmienić tej sytuacji.

Z drugiej strony, planowanie studiów lub pracy domowej wymaga zaangażowania i skupienia, które pomoże efektywniej wykonać zadanie i złagodzić stres.

„Czasami zdarza nam się utknąć i nie możemy poradzić sobie ze stresem, ponieważ skoro kiedyś poradziliśmy sobie ze stresem w pewien sposób, oczekujemy, że będzie on działa za każdym razem, a niekoniecznie tak jest” – mówi Carlo – „Jest więcej niż jeden sposób, aby radzić sobie w pewnych sytuacjach, ale ludzie musza wiedzieć, kiedy stosować dany mechanizm.”

Komentarze do: Osobowość nastolatka i kopiowanie nawyków wpływa na zachowanie społeczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz