Szukaj

Opanować gniew, przezwyciężyć strach

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez kanadyjski Uniwersytet Concordia dowodzą, iż gniew może odgrywać istotną rolę w zaburzeniach lękowych. Gniew to silne uczucie mogące prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak według naukowców z Uniwersytetu Concordia, gniew to coś więcej niż reakcja emocjonalna – może być on również czynnikiem, który powoduje, iż wśród milionów ludzi na całym świecie nasilają się objawy zespołu lęku uogólnionego (ang. Generalized Anxiety Disorder – GAD).Zespół lęku uogólnionego (GAD) to poważne zaburzenie związane z nadmiernym i niepohamowanym lękiem przed codziennymi trudnościami.

Bardzo często osoby cierpiące z powodu tej choroby nie są w stanie normalnie funkcjonować: ciągle spodziewają się nieszczęść, a także przesadnie obawiają się zwykłych problemów związanych ze sprawami finansowymi, zdrowiem czy życiem towarzyskim.

Sonya Deschenes, absolwentka uniwersytetu w Montrealu, odkryła, iż w większości prac badawczych łączy się pojęcie gniewu i niepokoju, jednak związek pomiędzy nimi jest źle pojęty.

W czasie swych badań Deschenes skupiła się na tym, jakie konkretne elementy gniewu przyczyniają się do występowania zespołu lęku uogólnionego.


Ponad 380 uczestników zostało przebadanych pod kątem obecności zaburzenia GAD, ponadto badano ich sposób reagowania na sytuacje wywołujące złość. Skontrolowano wrogość, agresję fizyczną i werbalną, sposób wyrażania gniewu oraz jego kontroli.

Badania wykazały, iż wśród 131 uczestników, u których stwierdzono symptomy zespołu lęku uogólnionego, gniew, jak również jego odmienne aspekty, były związane z obawą i niepokojem. Co więcej, wrogość oraz hamowanie oznak złości przyczyniały się do pogarszania się objawów GAD.

Według Deschenes badacze powinni teraz skupić się na tym, dlaczego gniew i niepokój przejawiają tendencję do jednoczesnego występowania.

Ponadto przekonuje ona, iż objawy gniewu mogą przeszkadać w procesie leczenia lęku podczas terapii kognitywno-begawioralnej.

„Mam nadzieję, iż poprzez dalsze pogłebienie naszej wiedzy na temat roli gniewu w zespole lęku uogólnionego będziemy w stanie poprawić jakość leczenia pacjentów borykających się z tym problemem”, argumentuje Deschenes.

Komentarze do: Opanować gniew, przezwyciężyć strach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz