Szukaj

Opanować gniew, przezwyciężyć strach

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez kanadyjski Uniwersytet Concordia dowodzą, iż gniew może odgrywać istotną rolę w zaburzeniach lękowych. Gniew to silne uczucie mogące prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak według naukowców z Uniwersytetu Concordia, gniew to coś więcej niż reakcja emocjonalna – może być on również czynnikiem, który powoduje, iż wśród milionów ludzi na całym świecie nasilają się objawy zespołu lęku uogólnionego (ang. Generalized Anxiety Disorder – GAD).Zespół lęku uogólnionego (GAD) to poważne zaburzenie związane z nadmiernym i niepohamowanym lękiem przed codziennymi trudnościami.

Bardzo często osoby cierpiące z powodu tej choroby nie są w stanie normalnie funkcjonować: ciągle spodziewają się nieszczęść, a także przesadnie obawiają się zwykłych problemów związanych ze sprawami finansowymi, zdrowiem czy życiem towarzyskim.

Sonya Deschenes, absolwentka uniwersytetu w Montrealu, odkryła, iż w większości prac badawczych łączy się pojęcie gniewu i niepokoju, jednak związek pomiędzy nimi jest źle pojęty.

W czasie swych badań Deschenes skupiła się na tym, jakie konkretne elementy gniewu przyczyniają się do występowania zespołu lęku uogólnionego.

Zobacz również:Ponad 380 uczestników zostało przebadanych pod kątem obecności zaburzenia GAD, ponadto badano ich sposób reagowania na sytuacje wywołujące złość. Skontrolowano wrogość, agresję fizyczną i werbalną, sposób wyrażania gniewu oraz jego kontroli.

Badania wykazały, iż wśród 131 uczestników, u których stwierdzono symptomy zespołu lęku uogólnionego, gniew, jak również jego odmienne aspekty, były związane z obawą i niepokojem. Co więcej, wrogość oraz hamowanie oznak złości przyczyniały się do pogarszania się objawów GAD.

Według Deschenes badacze powinni teraz skupić się na tym, dlaczego gniew i niepokój przejawiają tendencję do jednoczesnego występowania.

Ponadto przekonuje ona, iż objawy gniewu mogą przeszkadać w procesie leczenia lęku podczas terapii kognitywno-begawioralnej.

„Mam nadzieję, iż poprzez dalsze pogłebienie naszej wiedzy na temat roli gniewu w zespole lęku uogólnionego będziemy w stanie poprawić jakość leczenia pacjentów borykających się z tym problemem”, argumentuje Deschenes.

Komentarze do: Opanować gniew, przezwyciężyć strach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz