Szukaj

Odczucie wstrętu może pobudzać zdolność wykrywania nieczystości

Podziel się
Komentarze0

Wstręt to uczucie, które sprawia, że unikamy wszystkiego, co jest brudne lub skażone, a więc potencjalnych zagrożeń. Jednak najnowsze badania wykazują, że może ono również polepszać naszą zdolność wykrywania nieczystości.Opublikowane w czasopiśmie Psychological Science badania, przeprowadzone przez Gary’ego D. Shermana z Harvard University’s Kennedy School of Government wykazały, że im większa jest skłonność danej osoby do odczuwania wstrętu, tym lepiej radzi sobie ona z rozróżnianiem odcieni szarości.

W kolejnym eksperymencie, mającym na celu zbadanie, czy odczucie wstrętu może oddziaływać na naszą percepcję, przed testem rozróżniania odcieni szarości badanym pokazywano obrazy mające wywołać obrzydzenie. Nie miało to żadnego wpływu na percepcję osób o mniejszej skłonności do odczuwania wstrętu, natomiast badani bardziej wrażliwi uzyskiwali lepsze wyniki.


Do tej pory oddziaływanie emocji na nasze doznania nie było badane pod kątem zdolności percepcyjnych. Jednak eksperymenty Shermana dostarczyły dowodów na to, że istnieje zależność między skłonnością do odczuwania wstrętu i zdolnościami percepcyjnymi, które pomagają nam wykrywać potencjalne zagrożenia w postaci skażenia, a tym samym unikać ich.

Komentarze do: Odczucie wstrętu może pobudzać zdolność wykrywania nieczystości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz