Szukaj

Nowy program skutecznie zapobiega niechcianym ciążom u nastolatek

Podziel się
Komentarze0

Nastoletnie dziewczęta uczestniczące w programie mającym na celu zmniejszenie ryzyka związanego z aktywnością seksualną, były bardziej skłonne do zachowania abstynencji, ograniczenia liczby partnerów i unikania niechcianych ciąż. Raport z badań ukazał się 29 sierpnia w internetowym wydaniu Journal of Adolescent Health.- Pomimo że wskaźnik ciąż u nastolatek zmalał, to koszty z nimi związane w dalszym ciągu szacuje się na około 10.9 miliarda dolarów rocznie, a sama sytuacja jest niebezpieczna zarówno dla młodych dziewczyn, jak i ich dzieci. Te dane wskazują na potrzebę kontynuacji badań nad skutecznym programem zapobiegającym temu problemowi – mówi doktor Morrison-Beedy.

Głównym celem badania była ocena skuteczności programu wdrożonego z myślą o nastoletnich dziewczętach, pochodzących ze środowiska miejskiego i rodzin o niskich dochodach.

Wśród takich osób występuje większe ryzyko zakażenia wirusem HIV, wystąpienia chorób przenoszonymi drogą płciową czy nieplanowanej ciąży.

Podczas projektu wykorzystywano gry i zajęcia grupowe odpowiednio dobrane do wieku uczestników. Ich zadaniem było przekazanie informacji na temat ryzyka związanego z podejmowaniem aktywności seksualnej. 


Jak ukazały wynik badań, w przeciągu roku wśród uczestników programu odnotowano znaczący spadek występowania ciąż spowodowanych brakiem antykoncepcji.

Badanie objęło 738 dziewcząt, w wieku od 15 do 19 lat, pochodzących z różnych miejscowości. Uczestniczki początkowo brały udział w dwugodzinnych sesjach, które po trzech miesiącach wydłużono do 90 minut. Dziewczętom udzielano informacji dotyczących szeroko pojętej ochrony zdrowia, prawidłowego odżywiania czy sposobów panowania nad gniewem.

- Wyniki wykazały, że program skrojony na miarę kobiecych potrzeb, w przeciągu jednego roku pomógł badanym dziewczętom znacznie zredukować ryzyko związane z aktywnością seksualną. Imponujący był zwłaszcza fakt zmniejszenia ilości niechcianych ciąż, ponieważ projekt nie był bezpośrednio nastawiony na zapobieganie ciąży czy promowanie antykoncepcji – podsumowują autorzy.

- Uzyskane wyniki podkreślają korzyści płynące z wdrażania profilaktycznych programów skierowanych do dorastających dziewcząt. Wciąż jednak pozostaje jeszcze sporo do zrobienia w tej sprawie. Program należy wciąż udoskonalać, aby był zarówno atrakcyjny dla uczestniczek, jak i cechował się wysoką skutecznością – mówi jeden z autorów projektu Michael P. Carey, będący dyrektorem Centers for Behavioral and Preventive Medicine.

Komentarze do: Nowy program skutecznie zapobiega niechcianym ciążom u nastolatek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz