Szukaj

Nowa generacja wirtualnych ludzi pomaga w szkoleniu psychologów

Podziel się
Komentarze0

Według nowych badań, przedstawionych na corocznym konwencie American Psychological Association's 120th, nowa technologia doprowadziła do stworzenia wirtualnych ludzi, którzy mogą wchodzić w interakcje z terapeutami za pośrednictwem ekranu komputera i realistycznie imitować objawy, takie jakie występują u pacjentów z klinicznymi zaburzeniami psychicznymi.Ponieważ technologia ciągle się poprawia, będzie miało to znaczący wpływ na sposób szkolenia klinicznego, które jest prowadzone w psychologii i medycynie, powiedział doktor Albert "Skip" Rizzo, psycholog i ekspert od technologii wirtualnej rzeczywistości.

Przedstawił  on ostatnio postępy w wirtualnej rzeczywistości, które można wykorzystywać w psychologii. Wirtualni ludzie mogą wchodzić teraz w bardziej zaawansowane interakcje, mają wyższą sztuczną inteligencję i są zdolni do prowadzenia rozmów z prawdziwymi ludźmi, zgodnie z Rizzo, który jest również naukowcem na University of Southern California Institute for Creative Technologies.

Jest to podstawa dla ,,urodzenia” inteligentnych wirtualnych ludzi, którzy będą wykorzystywani do klinicznych szkoleń. 

Rizzo pokazał filmy z udziałem klinicznych stażystów psychiatrii wraz włączonymi w to wirtualnymi pacjentami – Justinem i Justiną.

Zobacz również:Justin to 16-latek z zaburzeniami psychicznymi, którego rodzina zmusiła do udziału w terapii.

Justina to drugie, bardziej zaawansowane wcielenie tej technologii, ofiara napaści seksualnej, u której zaprogramowano objawy stresu pourazowego.


W początkowym teście piętnastu rezydentów zostało poproszonych o przeprowadzenie 15-minutowej rozmowy z Justiną. Film z jednej takiej interakcji pokazuje jak rezydent, patrząc na historię choroby, zadaje szereg pytań.

Justina ma oprogramowanie, które rozpoznaje mowę, dzięki czemu odpowiada na pytania.

Wirtualne laboratorium dr Rizzo pracuje nad nową generacją wirtualnych pacjentów, posługując się informacjami z aktualnej generacji i danymi z testów przeprowadzonych na użytkownikach.

Dodatkowo modyfikuje wirtualne postaci do celów wojskowych poprzez szkolenie kliniczne, które jest finansowane przez Departament Obrony USA.

U niektórych przyszłych pacjentów zaprogramowano status weterana z depresją i myślami samobójczymi po to, by przyszli lekarze umieli rozpoznawać objawy ryzyka samobójstwa lub przemocy.

Rizzo ma nadzieję, że w przyszłości uda mu się stworzyć kompleksowy moduł szkoleniowy, który będzie posiadał zróżnicowaną bibliotekę wirtualnych pacjentów z różnymi ,,diagnozami” do postawienia.

Obecnie studenci psychologii i psychiatrii są szkoleni poprzez odgrywanie różnych ról wraz z innymi studentami lub opiekunami, w ramach zdobywania doświadczenia. Następnie angażowani są w nadzór na szkoleniach, w prawdziwym miejscu pracy.

Rizzo mówi, że komputerowi pacjenci są lepsi, ponieważ ćwiczyć na nich można zawsze i wszędzie, a poza tym dla początkujących lekarzy jest to środowisko bezpieczniejsze.

Komentarze do: Nowa generacja wirtualnych ludzi pomaga w szkoleniu psychologów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz