Szukaj

Niektórzy chcąc się przypodobać innym jedzą w społecznych sytuacjach

Podziel się
Komentarze0

Czy nienawidzisz zawodzić innych ludzi? Nowe badanie pokazuje, że możesz w związku z tym mieć większe tendencje do przejadania się w sytuacjach społecznych. Badacze z uniwersytetu Case Western Reserve University odkryli, że ludzie, którzy chcą utrzymać uczucie „komfortu” w społecznej atmosferze, będą jedli, niezależnie od tego, czy są głodni czy nie. A to może prowadzić do przejadania się, jeżeli inni konsumują dużo jedzenia.Nie będą oni chcieli zapsuć wrażenia społecznej harmonii i równowagi, mówi jedna z badaczek, pani Julie Exline, psycholog z Case Western Reserve University. Pani  Julie Exline wraz ze swoimi kolegami przestudiowała 101 studentów z kolledżu, w projekcie podzielonym na dwie części.

Pierwsza część polegała na wypełnieniu kwestionariusza, na podstawie którego badacze ocenili, czy uczestnicy mają cechy charakteru świadczące o tym, iż lubią się oni przypodobać innym. Ludzie tacy charakteryzują się generalnie swoją troską, żeby nie zranić innych, tendencją do przedkładania potrzeb innych przed swoimi, wrażliwością na krytykę.

Następnie, uczestnicy badania usiedli z aktorem, który udawał, że jest jednym z nich. Aktorowi dano słoik z M&Ms i wziął on około pięciu drażetek. Następnie, aktor wręczał słoik uczestnikom badania, którzy również częstowali się cukierkami. Badacze odkryli, że ludzie, którzy mieli więcej cech charakteryzujących osobę przypodobującą się innym, brali więcej cukierków.

Tacy ludzie mogą czuć większą presję na to, żeby jeść, kiedy uważają, że ich jedzenie pomoże innym czuć się bardziej komfortowo, mówi pani Julie Exline. Prawie każdy z nas był chyba w takiej sytuacji, kiedy czuł taką presję, ale ludzie tacy jak oni są wyjątkowo na to wrażliwi.

Badanie zostało opublikowane w Journal of Social and Clinical Psychology.

Doktor David Katz, dyrektor centrum Yale University Prevention Research Center, mówi, iż ta presja, żeby jeść i jeść, może być również czynnikiem epidemii otyłości. Nie ma wątpliwości co do tego, że na sposób, w jaki jemy, wpływają inni. Można to zaobserwować w trakcie wakacji, świąt, wielkich wydarzeń, ale również, w nieco mniejszym stopniu, codziennie, w naszych interakcjach z rodziną i ludźmi z pracy.

Oto kilka porad, w jaki sposób uniknąć przejadania się:


1. używaj większego widelca


W badaniu opublikowanym w Journal of Consumer Research, badacze wykazali, że ludzie, którzy chodzą do restauracji i jedzą NAPRAWDĘ dużymi widelcami (20% większe niż normalny widelec, jaki mamy w restauracji), generalnie jedzą mniej i zostawiają więcej na talerzu niż ludzie, którzy jedzą naprawdę małymi widelcami.

Możliwe wyjaśnienie dla tych odkryć to to, że kiedy ludzie używają małych widelców, wydaje im się, że nic im z talerza nie ubywa i że ich głód nie zostaje stłumiony.

2. jedz z mniejszego talerza

Badania przeprowadzone przez Georgia Institute of Technology pokazują, że ludzie jedzą 31% więcej lodów, kiedy jedzą z większego kubka. Badacze wyjaśniają, że dzieje się tak, ponieważ ludzie jedzą około 92% z tego, co sobie sami podają. Jeśli więc podajesz sobie więcej, więcej zjesz.

3. prześpij się

Naukowcy z Columbia University odkryli, że brak snu również może prowadzić do zjadania większych ilości kalorii. Odkryli oni, że kobiety, które spały zaledwie 4 godziny w ciągu nocy przed doświadczeniem, zjadły o 329 kalorii więcej w ciągu 9-godzinnego okresu niż kobiety, które nie były pozbawione snu.


Mężczyźni z kolei zjedli o 263 kalorii więcej, kiedy brakowało im snu. Ma to ogromne znacznie dla stanu naszego umysłu, mówi badaczka Marie-Pierre St. Onge. Tłuste jedzenie jest kuszące, a kiedy krótko śpisz, możesz się nie kontrolować tak, jakbyś się kontrolował, gdybyś się dobrze wyspał.

4. uważaj na swoje otoczenie

To, gdzie jesz, również ma znaczenie dla tego ile zjesz i czy w ogóle zjesz, nawet jeśli nie jesteś głodny, jak stwierdzili badacze z uniwersytetu University of Southern California. Badacze poprosili miłośników kina, którzy byli również regularnymi zjadaczami popcornu bądź nie, aby zjedli ten produkt świeży albo nieświeży. Regularni zjadacze popcornu zjedli go dokładnie tyle samo, niezależnie od tego, czy był świeży czy nie. Natomiast ludzie, którzy nie jadali zazwyczaj popcornu, zjedli o wiele mniej tego nieświeżego, ponieważ był niesmaczny.

Rezultaty tego doświadczenia pokazują, jak silne może być nasze środowisko w wyzwalaniu naszych niezdrowych zachowań, powiedział główny autor badania, David Neal. Czasami dobra wola i dobre chęci nie wystarczą, musimy być tego świadomi i kontrolować nasze środowisko.

5. ukryj przed sobą śmieciowe jedzenie

Badacze z Cornell University wykazali, że jesteśmy trzy razy bardziej skłonni zjeść pierwszą rzecz jaką widzimy, w porównaniu do piątej rzeczy, którą widzimy.

W tym eksperymencie, badacze wzięli zdjęcia 100 kuchennych półek i poprosili właścicieli, aby zapisywali, co jedzą. Badacze spróbowali również przesunąć jedzenie na półkach, aby sprawdzić, czy będzie to miało wpływ na wybory właścicieli półek. I okazało się, że jak najbardziej ma.

6. jedz posługując się niedominującą ręką

Badania opublikowane w Personality and Social Psychology Bulletin pokazują, że jedzenie niedominującą ręką może pomóc zmniejszyć ilość zjadanego jedzenia.

Eksperyment ten był częścią tego wspomnianego wyżej, z kinem i popcornem: tym razem badacze pokazali, że ludzie, którzy jedli swoją niedominujacą ręką, zjedli 30% mniej nieświeżego popcornu niż ludzie używający dominującej ręki do jedzenia nieświeżego popcornu. Można więc powiedzieć, że na mniejszą konsumpcję większy wpływ miało użycie niedominującej ręki niż sam fakt, że jedzenie było po prostu nieświeże.

Komentarze do: Niektórzy chcąc się przypodobać innym jedzą w społecznych sytuacjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz