Szukaj

Nauka odkrywa potęgę uścisku dłoni

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania potwierdzają starą prawdę na temat uścisku dłoni: nieznajomi robią na nas lepsze wrażenie witając się w ten właśnie sposób. Przyjacielski uścisk dłoni był przez długi czas polecany w świecie biznesu jako metoda na wywarcie lepszego wrażenia. W końcu powitanie to od pradawnych czasów jest uznawane jako pokazanie drugiej stronie, że nie mamy broni. Teraz dokument opublikowany online, który zostanie przedstawiony w grudniowym wydaniu Journal of Cognitive Neuroscience, bada relacje pomiędzy tym sposobem witania się a społecznymi interakcjami, jakie wzbudza.Badanie było przeprowadzone przez naukowca z Beckman Institute, Florin Dolcos, oraz badaczkę z Department of Psychology, Sanda Dolcos.

Wedle tego, co odkryli, uścisk dłoni wzbudza pozytywne interakcje społeczne i zmniejsza te negatywne.

Wyniki ich prac, jako pierwsze, dają naukowe potwierdzenie dla długotrwałych przekonań o roli tego gestu w życiu społecznym czy biznesowym.

Sanda Dolcos dodaje, że te rezultaty to oczywiste sugestie dla tych, którzy chcą zrobić dobre wrażenie.


Badania skupiły się na relacjach przyjęcia i odrzucenia w społecznych zachowaniach. Były one oparte na wynikach rezonansu magnetycznego (fMRI), reakcji skórno–galwanicznej i odpowiedziach 18 uczestników.

Wyniki ukazały ''większy wzrost wrażliwości na przyjęcie niż odrzucenie.'' Dodatkowo jądro migałowate mózgu, ważny ośrodek przetwarzania danych, wykazało większą aktywność.

Naukowcy zwracają też uwagę, że w tym badaniu używali ruchomych obrazów, materiałów video, a nie jak dotychczas - nieruchomych.

Florin Dolcos dodaje, że ważny jest nie tylko sam uścisk dłoni, ale także sposób w jaki to robimy. Ma on na myśli silny, zdecydowany, ale przyjazny.

Jak dodaje, na spotkaniu biznesowym jest to właśnie to, czego ludzie oczekują, a ci, którzy to wiedzą, mogą tę wiedzę wykorzystywać.

Jeszcze nie tak dawno dzięki temu gestowi można było uzyskać pożyczkę w banku. Teraz dzięki nauce mamy potwierdzenie tego, co przez wiele lat intuicyjnie wyczuwaliśmy.

Komentarze do: Nauka odkrywa potęgę uścisku dłoni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz