Szukaj

Nasze IQ spada?

Podziel się
Komentarze0

Czy mieszkańcy świata zachodniego tracą swoją inteligencję? Tak stwierdza badanie opublikowane w Ingelligence, przeprowadzone przez zespół międzynarodowych naukowców: z Uniwersytetu w Amsterdanie, Uniwersytetu w Umea w Szwecji oraz z University College Cork w Zjednoczonym Królestwie.Badacze ci sugerują, że mieszkańcy Zachodu, którzy żyli pod koniec XIX wieku, byli inteligentniejsi niż dziś.

Aby dojść do takich wniosków, uczeni porównali dane zebrane pod koniec epoki wiktoriańskiej z danymi aktualnymi. Ustalili, że średni czas reakcji człowieka w 1889 wynosił 183 milisekund, a w 2004 – 253 milisekund. Czynnik ten uważany jest przez specjalistów za dobry wskaźnik IQ i umiejętności poznawczych.

Bardziej wymowne jest jednak to, że iloraz inteligencji mieszkańców krajów zachodnich spada o 1,23 punktu na jedno dziesięciolecie, czyli we wspomnianym okresie spadł w sumie aż o 14 punktów.


Rezultaty te oczywiście są już przedmiotem debaty, ale dokładne przyczyny takiego spadku IQ nie są znane.

Autorzy badania wspominają o tym, że koniec XIX wieku został zaznaczony eksplozją innowacji i geniuszu ludzkiego. Z czasem jakość tych cech spadła, tak jakby w społeczeństwie „coś się wypaliło”.

Ale dr Jan te Nijenhuis z Uniwersytetu w Amsterdamie dodaje, że ta tendencja wynika z coraz mniejszej płodności kobiet – coraz inteligentniejszych i coraz lepiej wykształconych.

Hipotezę tę wspiera wiele wcześniejszych badań, które ustaliły, że istnieje związek między genetyką i inteligencją: coraz inteligentniejsze i coraz bardziej wyzwolone kobiety mają mniej potomstwa, co przekłada się niebezpośrednio na spadek ogólnego poziomu IQ.

Komentarze do: Nasze IQ spada?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz