Szukaj

Nasza osobowość jest związana z naszymi myślami?

Podziel się
Komentarze0

Jakiego rodzaju wspomnienia zazwyczaj sobie przypominasz? Jak wiele z nich to szczęśliwe wspomnienia? A jak wiele jest smutnych? Jak się z nimi czujesz? W nowym badaniu, które ukazało się w przeglądzie specjalistycznym Emotions, badacze kanadyjscy pokazują w jaki sposób nasza osobowość jest związana z rodzajem myśli, jakie mamy.Co więcej, naukowcy pokazują nam najlepsze sposoby radzenia sobie, kiedy za bardzo zatrzymujemy się na negatywnych wspomnieniach.

Badacze bowiem odkryli, że kobiety i mężczyźni, którzy są ekstrowertykami, częściej wspominają pozytywne rzeczy, które zdarzyły się w ich życiu, w porównaniu do rzeczy negatywnych.

Nasze odkrycia dostarczają pierwszy dowód na to, że ekstrawertyzm, który generalnie jest kojarzony z asertywnością oraz doświadczaniem pozytywnych uczuć i stanu podniecenia, przyczynia się również do wspominania bardziej pozytywnych personalnych doświadczeń i do utrzymywania pozytywnego stanu ducha, stwierdzają naukowcy.

Kobiety i mężczyźni, którzy są określani jako „neurotyczni”, czyli tacy, którzy pogrążają sie w negatywnych wspomnieniach, mają również bardziej negatywny sposób myślenia.

Badacze odkryli, że neurotyczne kobiety częściej powracają do tych samych negatywnych wspomnień, przeżuwając je w umyśle wciąż na nowo, tym samym narażając się na depresję. Neurotyczni mężczyźni z kolei mają raczej tendencję do przypominania sobie więcej negatywnych wydarzeń niż pozytywnych, w porównaniu do mężczyzn, którzy są mniej neurotyczni.


Ludzie z depresją zbierają te negatywne wspomnienia i w rezultacie są smutni, mówi jeden z badaczy, Florin Doclos z uniwersytetu University of Alberta w Kanadzie.

A jako skutek tego smutku pojawia się tendencja do przypominania sobie jeszcze większych ilości negatywnych doświadczeń. To swoistego rodzaju zamknięty krąg, podkreśla Florin Doclos.

Kanadyjskie badanie objęło obserwacją siedemdziesiąt jeden osób – 38 kobiet oraz 33 mężczyzn. Żaden z uczestników badania nie został zdiagnozowany jako osoba chorująca na depresję albo cierpiąca na jakiekolwiek zaburzenia emocjonalne.


Badacze z uniwersytetu University of Alberta również przestudiowali strategie, jakimi się ci ludzie posługiwali, aby radzić sobie z negatywnymi wspomnieniami. I tak, jak stwierdzono:

- niektórzy ludzie próbują zagłuszyć każde wspomnienie, które wywołuje u nich emocjonalne cierpienie;

- inni z kolei stosują mechanizm przewartościowania, który oznacza, że dana osoba próbuje przekonać samą siebie, że dane negatywne wydarzenie wcale nie było aż tak złe. Albo, że w ostatecznym rozrachunku miało pozytywne skutki.


Badacze również odkryli, że mężczyźni, którzy próbowali dowartościować swoje negatywne wspomnienia, byli również tymi, którzy pamiętali więcej niż inni pozytywnych rzeczy.

Aczkolwiek, zduszanie złych wspomnień zdaje się nie mieć żadnego wpływu na to, w jaki sposób mężczyźni przywoływali swoje pozytywne albo negatywne wspomnienia.

Z kolei, kobiety, które zduszały swoje złe wspomnienia, miałe większe skłonności do pamiętania przede wszystkim złych rzeczy. Jak również, były bardziej zagrożone tym, że ucierpią z powodu złego nastroju, kiedy pomyślą sobie o danym negatywnym wydarzeniu, stwierdzają naukowcy.

Aczkolwiek, badacze kanadyjscy nie byli w stanie stwierdzić, żeby dowartościowywanie złych wspomnień miało u kobiet wpływ na przywoływanie mniejszych ilości tych wspomnień.

Podsumowując, badacze kanadyjscy uważają, iż z całą pewnością wchodzą tutaj w grę pewne metody radzenia sobie z trudną sytuacją. Innymi słowy, metody radzenia sobie ze złymi wspomnieniami z przeszłości.

Co możemy zrobić? Najlepiej, nie pozwalać sobie na przeżuwanie negatywnych wspomnień, na utykanie w negatywnych myślach; a najlepiej skoncentrować się na pozytywnych wspomnieniach.

Komentarze do: Nasza osobowość jest związana z naszymi myślami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz